„Splnil se mi sen,“ podotkl 22letý borec v rozhovoru pro Deník. Byl talentem, to ano. Ale málokdo si myslel, že by to dotáhl takhle daleko k medaili, k zajištěnému místu na olympiádu v Tokiu. Jako většina pětibojařů začínal s plaváním. Ve třinácti pak zkusil nábor na pětiboj a nový sport ho nadchl. „Plavecké základy jsem měl a pro kluka byly šerm a střelba atraktivní,“ vypráví člen pražské Dukly.

Záhy se začal prosazovat. V juniorech získal evropský bronz, další medaile sbíral v družstvech a štafetách. Světový pohár si vyzkoušel loni, ale skutečný přechod mezi dospělé si nechal na letošní sezonu. „Největší rozdíl je v šermu. Je o zkušenostech. Kdo šermuje déle, má výhodu,“ míní svěřenec trenérky Alexandry Kučerové.

V Bathu chtěl předvést co nejlepší výkon. Vůbec ho ale nenapadlo, že by se mohl protlačit na olympiádu. „Odplaval jsem standard a snad poprvé zašermoval s větším počtem výher než porážek,“ libuje si chlapík subtilnější postavy.

Po parkuru byl jedenáctý a z této pozice startoval do závěrečné disciplíny, při níž se běží 3200 metrů a ze čtyř stanovišť střílí laserovou pistolí. A kombinace je Vlachova silná stránka byl ze všech nejrychlejší.

Nesmí se člověk nechat unést

„Člověk se nesmí nechat unést. Je potřeba běžet rychle, ale s rezervou. Napálit se dá až poslední osmistovka. Uvažoval jsem, že bych mohl skončit šestý, ale soupeři chybovali a já šel dopředu,“ popisuje. Za cílem si užíval úspěch a konečně se mohl uvolnit. Jen považte, pětiboj trvá celý den.

„S plaváním se začalo v osm ráno a cílem jsem probíhal po sedmé večer. Je to celodenní stres.“ Mísila se v něm radost z medaile s faktem, že za rok pojede do Tokia. „Před sezonou jsem odhadoval, že bych se mohl pohybovat na hraně desítky. A najednou mám bronz a splnil se mi olympijský sen,“ kroutí hlavou.

Není divu, že mu pětiboj a studium práv zabírají všechen čas. „Snažím se nešidit přítelkyni a kamarády, ale na další aktivity není kdy,“ říká.

Na mezinárodní akce tak vyráží se skripty. „Jsou ale jen zátěž. V cizině jsem je ještě neotevřel,“ usmívá se.

Martin Vlach

Do povědomí veřejnosti se poprvé dostal v roce 2016, kdy jej v anketě moderních pětibojařů vyhlásili jako „Talent roku“. Ve Světovém poháru debutoval v Kalifornii v roce 2018 (tehdy byl 21.). V tomtéž roce pak v Mexiku získal první seniorskou medaili ve štafetě se po boku Jana Kufa radoval ze světového stříbra.