Abychom si rozuměli: Mička září v dorostenecké soutěži. Už však trénuje také s Opavou, druhým celkem Kooperativa NBL, již táhnou členové národního týmu Václav Bujnoch nebo Jakub Šiřina. Druhý jmenovaný se ukázal i na loňském světovém šampionátu v Číně, kde Češi skončili šestí.

„Jde o obrovskou zkušenost. Alespoň si osahám, jaké to je hrát proti dospělým chlapům, kteří jsou úplně jinde než moji vrstevníci. Jsou fyzičtější a ve všech aspektech lepší. Je proto třeba pořádně zapojit hlavu, ne všechno jen tlačit na sílu,“ přiblížil sedmnáctiletý mládežnický reprezentant.

Basketbalista Tomáš Satoranský na archivním snímku
Zrušení NBA kvůli koronaviru? Satoranský chce na léto domů

Pozor: onemocnění COVID-19 veškeré „sešlosti“, k nimž patří i program vrcholových sportovců, dočasně přerušilo. „Ano, míč jsem naposledy držel před dvěma týdny. Snažím se nicméně udržovat sám. Trénuju vyloženě „na pocit“: chodím běhat, doma pak každý den posiluju,“ prozradil Mička.

Nezbývá mu nic jiného. Nejvyšší soutěž už zbytek ročníku z preventivních důvodu zrušila, přičemž se dá očekávat, že mládežnická bude následovat. „Ze situace jsem smutný, ale co naděláte. Spíše se bojím o své blízké, především o babičky. Sám se snažím to tolik neprožívat a makat,“ prohlásil.

Svou svědomitostí potvrzuje, že je v mládeži „úkazem“, jichž není mnoho. Všimli si i jinde: už nyní má Mička sponzora, když spolupracuje s ostravským fitcentrem Performance Power Center.

Ve stopách Satoranského?

Podle FIBA agenta a právníka Tomáše Chlebuse z agentury CZ – PL Consulting je navíc ve hře zahraničí. Konkrétně? Španělsko, byť detaily neznáme. Můžeme jen spekulovat: 201 centimetrů vysoký hráč by mohl jít ve stopách opory reprezentace Tomáše Satoranského, jenž před přesunem do NBA působil v Seville či hvězdami nabité Barceloně, případně Víta Krejčího, naděje Zaragozy.

Český basketbalista Vít Krejčí
Nymburk bych si přál ve finále, říká basketbalový talent Krejčí

Ostravský talent má podobné cíle: „Barcelona je mojí vysněnou destinací. Nejen z basketbalového hlediska, tamní liga je nejlepší v Evropě, ale i lidského. Díky takové šanci bych se osamostatnil a naučil se nový jazyk.“ Španělštinu se, mimochodem, šprtá už nyní. Štěstí přeje připraveným…

Ostravská pouta

A ještě jedna zajímavost. Mička si letos ve Snakesu pod trenérem Patrikem Smažákem, někdejším hráčem Děčína, Kroměříže či Brna, připisuje 18,9 bodu a 12,2 doskoku na zápas. Vyrostl nicméně na sousedním Gymnáziu Hladnov, které bývalo mládežnickým působištěm i u nymburského Jaromíra Bohačíka.

Trenér Patrik Smažák o Janu Mičkovi:
„Honza je obrovský talent s výbornou rukou a – na svou výšku – hlavou rozehrávače. Vidím ho na pozicích tři, možná dvě, ještě na sobě ale musí zapracovat. Je nutné, aby se zpevnil a zlepšil atletičnost i obranu menších hráčů. Na druhou stranu má vysoké sebevědomí a povahu vítěze.“

Ten je dalším členem úspěšné „čínské“ party, v letošní sezoně pak navíc pomohl Středočechům ke statutu nejlepšího celku prestižní Ligy mistrů po základní části soutěže. „Chtěl bych, aby si jednou lidé spojovali Hladnov i se mnou. Kvůli klubu i jeho trenérovi, panu Sklenářovi,“ zasnil se Mička.

Co dodat? V nadějném rozletu Mičkovi brání pouze nemilá současnost. Kromě rušení tuzemských soutěží může přijít i o letní mistrovství Evropy do 18 let, které má na přelomu července a srpna pořádat turecká Konya. „Jsem v širší nominaci, ale jestli turnaj bude, nebo ne, nikdo neví,“ řekl.

Český basketbalista Jan Zídek (uprostřed).
Naděje pro NBA? Pokračovatel slavného rodu jde do USA

A připomněl: „Pro mě je důležité jediné: pracovat na sobě. I trenéři mi říkají, že fakt, že se mi letos dařilo, neznamená, že mám vyhráno. A já s nimi souhlasím.“

Přinese mu tvrdá dřina vysněné angažmá? Snad ano, ostatně: kvalitních českých basketbalistů není v zahraničí nikdy dost.