„Neodchází se mi lehce,“ přiznává teď už bývalý kapitán pražské Slavie.

Před několika desítkami hodin jste se stal hráčem klubu, jenž hraje prestižní italskou Serii A. Jaké jsou první pocity? Abych řekl pravdu, tak si to ještě příliš neuvědomuju. Zřejmě to přijde až ve chvíli, kdy začne příprava na novou sezonu. Popravdě už se mi ani nikam do ciziny nechtělo. Počítal jsem s tím, že se dohodnu se Slavií na dalším prodloužení smlouvy, ale nakonec přišla tahle nabídka. A tak jsem ji rád přijal.

Dá se přestup do Sieny z vaší strany nazvat splněným fotbalovým snem? Italská liga patří mezi tři nejlepší v Evropě, takže určitě. Jednání se seběhlo celkem rychle. Byli jsme domluveni už předem, a tak jen záleželo na tom, jestli se Siena udrží v první lize. V pátek jsme doladili detaily mého kontraktu a v půl jedenácté večer jsem to podepsal na dva roky.

Jaké jsou ambice klubu v nadcházející sezoně? Došlo k výměně trenéra a zatím žádný nový nepřišel. Změnilo se i vedení. Siena patří mezi kluby, jež se budou chtít především zachránit v Serii A. Měl bych nastupovat na pozici ofenzivního záložníka, ale to ještě bude záležet na novém kouči. Trochu nervózní jsem, ale to je jen dobře. Věřím tomu, že se prosadím.

Co je pro fotbalistu v Itálii největším lákadlem? Popravdě všechno. Fotbal se hraje pro lidi a v Itálii je atmosféra přímo neuvěřitelná. Navíc budu nastupovat proti výborným týmům. A země jako taková? Mám známé Italy v Praze a vše, co mi o Sieně říkali, bylo jen pozitivní. I moje první dojmy jsou výborné. Je to v oblasti Toskánska, kraj je to nádherný.

Už pilujete Italštinu? Zatím ne, protože jsem z Itálie letěl přímo na Krétu. Ale učil jsem se Španělsky a z působení ve Francii umím i francouzsky. Ty jazyky si jsou podobné, z toho strach nemám.

Po dvou letech opouštíte Slavii. Bylo to těžké rozhodnutí? Neodchází se mi lehce. Byla to pro mě pocta, hrát za takový tým. Doufám, že v budoucnu tady budu mít dveře otevřené, ať už jako hráč či v jiné pozici.

 

Češi v Itálii

Uspěli

Pavel Nedvěd (Juventus) – několikanásobný mistr Itálie, předtím vyhrál s Laziem Řím v roce 1999 PVP

Marek Jankulovski (AC Milán) – prvenství v letošní Lize mistrů, člen základní sestavy

Tomáš Řepka (Fiorentina) – svého času opora zadních řad italského celku

Karel Poborský (Lazio) – klíčový hráč zálohy klubu sezoně 2001/2002

Tomáš Ujfaluši (Fiorentina) – člen základní sestavy současného týmu

Neuspěli

Václav Koloušek (Salernitana), Jaroslav Šedivec (Juventus), Edvard Lasota (Reggiana) – ani jeden se trvaleji neprosadil