Největší problém není tak složité odhalit: chybí peníze. Někde je situace tak zoufalá, že oddíly šetří na topení či světlech. A co víc: zvažují prodej hal a tělocvičen. „Tohle byl nejhorší rok českého sportu v historii,“ prohlásil přední činovník Miroslav Jansta.

Jakožto šéf České unie sportu se nebojí říct další slova: „Bude hůř. Bojím se příštího roku, když už teď kluby zanikají.“

Ona nelichotivá prognóza zazněla u příležitosti konference s názvem „Problematika financování sportu“.

A že je to problematika zásadní, ukazují i čísla. K malým dětem, koučům i hvězdným reprezentantům má letos doputovat zhruba 5,6 miliardy korun. Toť celý „příspěvek“ od státu. Jenže ne všechny peníze byly vyplaceny. A především ne všechny budou vyčerpány.

„Zdá se nám, že jsme se vrátili v čase. Sport je stále nepřítel státu,“ konstatoval Jansta s narážkou na svoje slova z roku 2014.

Ilustrační foto
Rusko se inspirovalo. Hrozí bojkot zimní olympiády?

Dotační programy byly rušeny, měněny. Deník už v minulých dnech informoval o tom, že některé kluby již zvažují drastické kroky. Nejvíce alarmující je případ TJ Bohemians Praha, kde kvůli chybějícím penězům (z programu IV na údržbu) přemýšlejí o prodeji haly. Stala by se z ní tržnice.

Značná část veřejnosti žila v domnění, že sport si za tyto potíže může sám (kvůli aféře s dotacemi).

Jenže na konferenci padlo jméno jiného viníka (a světe div se, ten tuto zápornou úlohu nezpochybnil).

Chybovali především lidé z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

„Musím se vám omluvit,“ uvedl na konferenci Karel Kovář, náměstek pro sport. „Situace je složitá, jsme v personální krizi.“

Trenér Pavel Vrba.
Zbraň suverénní Plzně? Charismatický kouč Vrba, který důvěřuje hráčům

Pro vaši informaci: oblast dotací pokrývá devět úředníků. Málokdo tam vydrží: za uplynulý rok totiž přišlo pět tisíc žádostí.

„Zákonné normy, jejich většina, jsou pro sport nevyhovující,“ přiznal Kovář. Tuto záležitost už řešili na vládě, aby sport mohl dostávat peníze ve formě příspěvků (a ne projektů).

Hodně kritický byl Michal Kraus, někdejší politik a teď bafuňář z České unie sportu.

„Neporušuje se tady jen koncepce, ale i zákony. Ač to nechceme, je možné, že případy skončí soudní dohrou. Vytváří se tu možné protiprávní jednání,“ dodal šéf strategické komise.

Právě on otevřel diskusi o deformaci, jež tu vznikla: peníze míří na reprezentaci, ale na mládež se zapomíná. „Je to pravda. Z čeho nám budou vyrůstat budoucí hvězdy?“ ptá se Jansta.

Funkcionáři teď vyhlížejí další kroky Andreje Babiše. S napětím, s nadějí.

Podle informací Deníku je nejvíce pravděpodobný vznik samostatné agentury pro sport. V jejím čele by měl usednout expert, jenž rozumí celé problematice. Nejčastěji se ve sněmovně skloňuje jméno zvoleného poslance Milana Hniličky.

Minulost. Ze servisního kamionu zmizí portrét Gabriely Koukalové
Čeští biatlonisté se pochlubili zbrusu novým servisním kamionem