Hlavní důvod? Pochopitelně Tomáš Satoranský. Po famózních výkonech na nedávném mistrovství světa, které přikovaly české fanoušky k obrazovkám, mu začíná další mise. Po třech učňovských letech v NBA se konečně dočkal hlavní role, navíc v novém dresu. Není divu, že elitní zaoceánská liga poutá takovou pozornost i v srdci Evropy.

„Pořád si zvykám. Nejdříve se musíme sehrát, k čemuž slouží příprava, tréninky a také úvod sezony,“ řekl Satoranský novinářům po prvních přípravných duelech za Chicago. Trenéra Jima Boylena v nich rychle přesvědčil, že má na to být pro Bulls rozehrávačem číslo jedna.

„Moc se mi na něm líbí, jak rozdílí míče a jak řídí naši ofenzivu. Také je to skvělý střelec. Myslím, že si spolu dobře rozumíme, mám z jeho výkonů i chování vážně dobrý pocit,“ řekl o českém dirigentovi trenér Boylen. Až Bulls v noci ze středy na čtvrtek zahájí základní část NBA na palubovce Charlotte, Satoranský bude v základní pětce.

Jednou z hlavních opor

Jak si jediný Čech v NBA povede v nové úloze? Za tři roky ve Washingtonu sice dostal docela dost prostoru (hlavně ve druhé a třetí sezoně), ale vždy bylo znát, že se jedná o řešení z nouze při zraněních hvězdy Johna Walla. Naopak Chicago se Satoranským počítá jako s jednou z opor mladého mužstva.

Infografika„Tomáš je basketbalista, který jako první myslí na své spoluhráče, ne na sebe. S takovými se hraje vždycky dobře,“ řekl o Satoranském jeho nový parťák Lauri Markkanen, čahoun z Finska. „Tomáš pořád tlačí na tempo naší hry a to je dobře. Dostávat od něj přihrávky do brejku je velká zábava,“ dodal Zach LaVine, klíčový střelec Bulls.

Právě spolupráci s bleskovým LaVinem si Satoranský v přípravě hodně chválil. „Je tak rychlý, že mu musím dávat míč dříve,“ smál se rodák z Prahy. Zároveň stále zdůrazňuje, jak moc se ještě musí učit. „Chceme hrát s co největší energií a mou prací je, aby všichni byli na správném místě,“ dodal.

Dnešní Chicago Bulls není v centru pozornosti jako v bohatýrské éře Michaela Jordana, nepatří k favoritům Východní konference. Velkým letním tématem v NBA byly přestupy hvězd: dres měnili třeba Kevin Durant, Anthony Davis, Kawhi Leonard, Paul George, Russell Westbrook či Al Horford. V takové záplavě novinek se na Chicago snadno zapomene. Dokážou Satoranský a spol. i tak zaútočit na play-off?