OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU

Možná jste si ještě nezvykli psát letopočet 2015, ale házenkářům už dnes začíná vrchol roku. Dámy a pánové, je tady mistrovství světa!

Proč ho sledovat?

Kvůli Čechům. Na pět medailí z 50. a 60. let minulého století se dá jen vzpomínat, nároďák se na mistrovství světa vrací po osmi letech. Pamatujete? V baráži „repre" slavně smazala osmigólové manko a otočila zdánlivě ztracený dvojzápas se Srbskem. Ideální motivace pro pekelně těžkou skupinu, kterou český tým načne proti Francii a Švédsku, což jsou dvě nej úspěšnější země v historii MS.

„Už samotný postup je pro nás úspěch. A dál? Do Kataru jsme přijeli potrápit favority," pravil šéf české házené Aleš Pospíšil. „Nechci stanovovat konkrétní cíl, ale všichni víme, že hranice mezi radostí a smutkem se láme postupem ze skupiny."

Kvůli handlům. Mezinárodní federace v létě nečekaně dala supervelmoci Německu (na MS se nekvalifikovalo) divokou kartu a na podzim místo odstoupivšího Bahrajnu a Spojených arabských emirátů do skupin dosadila Saúdskou Arábii a silný Island, který čeká i na Čechy. Tohle historie nepamatuje.

Kvůli Kataru. Má to být nejopulentnější házenkářský šampionát v dějinách. Proč? Protože Katar. Bohatý emirát se stává centrem sportovní planety: vrchol by měl přijít v roce 2022 s fotbalovým mistrovstvím světa. Katar se cítí. Nevěříte? 

Pro zvětšení klikněte na grafiku

MS házenkářů 2015.

MARTIN MLS