„Chceme mít pevnou právní oporu pro prosazení toho, co považujeme za správné. Proto jsme začali dávat dohromady skupinu složenou z právníků a expertů na diplomacii, jejíž členové připraví materiál, který najde oporu například v Chartě OSN a Všeobecné deklaraci lidských práv a Olympijské chartě,“ uvedl předseda ČOV Jiří Kejval po dnešním jednání s iniciátory petice. „Domníváme se, že diplomatické řešení věcí je lepší. Věříme, že náš konstruktivní postoj MOV přivítá,“ řekl Kejval. ,“

Alexander Kotelevskiy na trati Bedřichovské třicítky
Sport je dávno součástí politiky, říká jediný Rus, který dorazil na Jizerskou 50

Iniciativa Dárek pro Putina sepsala on-line petici, která žádá ČOV, aby všemi prostředky účasti Rusů a Bělorusů v kvalifikaci na olympiádu zabránila, minulý týden. Její autoři zároveň žádají, aby v případě, že budou na hrách startovat, Česko olympiádu bojkotovalo. K dnešnímu dnu petici podepsalo přes 18 tisíc lidí.

Zdůrazněný postoj proti Rusku

„Shodli jsme se na jedné věci. Uděláme všechno pro to, abychom zabránili účasti Ruska a Běloruska v Paříži. Cestu, kterou chce zvolit Český olympijský výbor, respektujeme,“ řekl Martin Ondráček.

Ruský boxer Mark Petrovskij (vlevo) a Davit Chalojan z Arménie
Český box bude bojkotovat letošní MS. Vadí mu start Rusů a Bělorusů

Zástupci ČOV dnes opět zdůraznili, že jsou proti účasti Ruska a Běloruska na olympiádě v Paříži a ve svém postoji se shodují s ministerstvem zahraničí i Národní sportovní agenturou. MOV totiž v poslední době uvažuje o návratu ruských a běloruských sportovců do soutěží, kterých se nesmí účastnit kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině.