"Chuť po medaili tam určitě je a budu se snažit ji získat, ale nebude to vůbec jednoduché. Teď už to mám mnohem těžší, protože soupeři se na mě vždy maximálně připravují. Zvláště když tam budu startovat jako nasazená jednička," řekl Krpálek na úterní tiskové konferenci v Praze. "Každá medaile by byla krásná a velmi cenná," dodal.

Vedle Krpálka se na turnaji představí také zkušení reprezentanti Pavel Petřikov, Jaromír Ježek, Jaromír Musil, Michal Horák a na světovém šampionátu debutující David Pulkrábek a Jakub Ječmínek. Původně byl v nominaci i Alexander Jurečka, kterého však operace kolena vyřadila minimálně do konce roku.

I další judisté mají lehčí zdravotní potíže. Především Ježek, jenž si natáhl zadní stehenní sval, Krpálek si zase před třemi týdny vykloubil prst. "Bylo to hodně oteklé a nebyl čas to moc vyléčit. Když to zatejpuji, tak to snad zvládnu a nebude mě to limitovat v úchopu," věřil Krpálek.

O body do olympijské kvalifikace

Šampionát je velmi důležitý i z hlediska bodů do kvalifikace o olympijské hry 2016 v Riu de Janeiro. Reprezentační trenér Petr Lacina proto věří, že jeho svěřenci zabojují a pokusí se na mistrovství světa dostat alespoň do čtvrtfinále.

"Kromě Krpálka teď nikdo na světě dlouho nebyl do sedmého místa. A tady je to o to důležitější, že se tu dávají opravdu tučné body do olympijské kvalifikace. Je to třikrát více bodů než na Grand Prix a dvakrát tolik co za Grand Slam," připomněl Lacina.

Zatímco mezi muži české judo v současnosti zažívá především Krpálkovou zásluhou zlaté časy, mezi ženami nastala opačná situace. V poslední době se dokonce žádná z judistek neobjevila v nominaci, naposledy v roce 2011 byla na MS Lucie Chytrá. "Ta však ze zdravotních důvodů musela ukončit kariéru. A Tereza Patočková se soustředí hlavně na studium," vysvětlil Lacina.

Do budoucna by však měla české judo reprezentovat jednadvacetiletá Nizozemka Eléa Gansová, která je po matce napůl Češka a sama se rozhodla, že bude hájit české barvy. "Je to holandská mistryně, ale přesto tam byla až trojkou, proto sama rozhodla, že bude reprezentovat Česko. Ještě však nestihne olympiádu v Riu, jelikož se po změně reprezentace musí tři roky čekat. Měla by se ale pokusit o olympijské hry 2020," dodal Lacina.

Judo v Rusku podporuje i jeho milovnk Putin

Šampionát se letos koná v Čeljabinsku v hokejové hale místního Traktoru, kde se hrají zápasy KHL. Ochozy pojmou až 7500 diváků a čeští reprezentanti věří, že v hale bude dobrá atmosféra. I proto, že v posledních letech šlo judo v Rusku s popularitou hodně nahoru. Mimo jiné i díky prezidentovi Vladimiru Putinovi, který tento sport v mládí provozoval.

"Rusové judo hodně zviditelnili, na šampionát tam dělají reklamu dva roky. Určitě to bude mít velkou úroveň," míní Krpálek. "Především organizace bude špičková," očekává Lacina.

Šampionát začne v pondělí lehkými váhami a vyvrcholí v sobotu 30. srpna těžkými váhami včetně Krpálkovy disciplíny do 100 kilogramů. V neděli pak budou na programu soutěže týmů a Češi se pokusí zopakovat výkon z mistrovství Evropy, kde bojovali o bronzové medaile.

Nominace české reprezentace na MS judistů:

do 60 kg: Pavel Petřikov (SKP Hradec Králové, 28 let, 6. účast), David Pulkrábek (Sokol Žďár nad Sázavou, 21 let, 1. účast),
do 73 kg: Jakub Ječmínek (USK Praha, 21 let, 1. účast), Jaromír Ježek (Sokol Praha Vršovice, 28 let, 6. účast),
do 81 kg: Jaromír Musil (Sokol Praha Vršovice, 26 let, 3. účast),
do 100 kg: Lukáš Krpálek (USK Praha, 24 let, 5. účast),
nad 100 kg: Michal Horák (USK Praha, 27 let, 2. účast).