Dvojnásobný mistr světa Krpálek na MS, které bylo jeho posledním turnajem před olympijskými hrami v Paříži, vyhrál úvodní tři zápasy před limitem. Pak ale zapsal dvě porážky. Nejdříve v semifinále podlehl v prodloužení Korejci Kim Min-čongovi a v duelu třetí místo neuspěl s neoblíbeným Rusem v neutrálních barvách Bašajevem, s nímž prohrál pátý vzájemný zápas za sebou.

Pátou příčku hodnotil Krpálek pozitivně. "Jsem hrozně moc spokojený za tenhle suprový výsledek. Samozřejmě když člověk bojuje, dostane se do semifinále, případně bojuje o medaili, tak tu medaili chce urvat. Ale já jsem na tom dneska nebyl dobře. Celý den jsem byl tak šíleně unavený, že jsem myslel, že bude konec někde v úvodních zápasech. A ono se to povedlo dostat se až do finálových bloků, za což jsem hrozně moc rád," řekl Radiožurnálu Sport.

V kampani Českého olympijského týmu je i Lukáš Krpálek.
Krpálek za rohem, Horáčková u vás pod okny. Český tým odhalil olympijskou kampaň

Třiatřicetiletý Krpálek měl v prvním kole volný los a ve druhém na něj čekal dvaadvacetiletý Gruzínec Saba Inaneišvili, jenž českou hvězdu loni jednoznačně porazil ve stejné fázi Grand Slamu právě v Abú Zabí. Vyrovnaný duel, v němž měli oba judisté po jednom napomínání, rozhodla Krpálkova akce 1:35 minuty před koncem. Při ní se Inaneišvili zranil a nemohl pokračovat.

Také duel o postup do čtvrtfinále se Slovincem Vitem Dragičem ukončil Krpálek předčasně. Loňský vicemistr světa v kategorii do 100 kg nasadil držení, z něhož se soupeř nedokázal dostat, a padesát sekund před koncem český judista zvítězil na ipon.

Třetí výhra na ipon

Ve čtvrtfinále čekal Krpálka papírově nejtěžší soupeř, pátý muž světového žebříčku Andy Granda z Kuby. Také v duelu s mistrem světa z roku 2022 měl trojnásobný český Sportovec roku navrch. Soupeř byl už dvakrát napomínán, zatímco Krpálek jen jednou. Český judista ale nečekal na to, že Granda dostane rozhodující třetí napomenutí, a na začátku poslední minuty zaútočil. Kubánce opět udržel na zemi a 42 sekund před koncem mohl slavit třetí výhru na ipon. Grandu porazil i ve třetím vzájemném zápase a letos podruhé po finále turnaje Grand Prix v Linci.

Josefu Dostálovi začíná olympijská sezona.
Dostál zhubl, o tréninku se radil s Fuksovými. Jsem štíhlý jak junior, tvrdí

S dvojnásobným bronzovým medailistou z mistrovství světa Kim Min-čongem z Koreje, jenž je o deset let mladší, měl Krpálek před semifinále negativní bilanci 1-2. Tentokrát nasbíral relativně rychle dva tresty český judista, přesto dotáhl zápas do takzvaného zlatého skóre. Už po jeho 12 sekundách skončil Krpálek na zemi po útoku, za který Korejec dostal wazari a prvním bodem zápas rozhodl.

Proti stříbrnému medailistovi z MS 2021 Bašajevovi, kterého porazil naposledy v roce 2018, se Krpálek dvakrát snažil získat převahu na zemi, ale ani jednou z toho bod nevytěžil. Naopak osmadvacetiletý Rus v poslední minutě provedl bodovanou techniku, získal wazari a český judista už ve zbývajícím čase nenašel odpověď.

Stejně jako v letech 2015 a 2018 tak Krpálek obsadil páté místo a šestý cenný kov z MS nezískal. Výrazně si ale polepšil oproti svému poslednímu představení na MS v kategorii nad sto kilogramů v roce 2022, kdy vypadl už ve třetím kole.