„Není to asi úplně tradiční vztah trenéra se závodníkem. Napíše mi plán a pak toho se mnou na kajaku většinu odjede, odběhá a odposiluje. Moc dobře ví, jak na tom jsem. Nemohu si takový přístup vynachválit,“ líčí závodník Dukly Praha.

Kouč do loňska ještě závodil, a tak svému svěřenci většinou stačí. „A když ne, tak se za mnou sveze na vlně. Když to napálím, tak mu ujedu, ale mě v Česku nestačí nikdo. Pro trénink takovou spolupráci potřebuju,“ pokračuje Josef Dostál.

Kanoista Martin Fuksa
Doba stříbrná skončila. Fuksa slaví premiérový světový titul na kilometru

Podobné případy, kdy kouč se svěřencem pádluje, se prý občas stávají. „Právě když se ze závodníků stanou trenéři, tak to ze začátku takhle funguje. A z vyprávění vím, že když začínal můj bývalý trenér Karel Leština, tak své své svěřence předjížděl i na závodech,“ usmívá se.

Dvoumetrový obr prožil řadu úspěšných sezon se čtyřmi olympijskými medailemi a deseti cennými kovy z mistrovství světa. V té poslední vyšel naprázdno. To je však po letech úspěchů pochopitelné.

Zdravotní potíže 

„Na jaře se mi nepovedly Světové poháry a trochu na mě dolehly zdravotní trable,“ ohlíží se třicetiletý vodák za uplynulým obdobím. Na mistrovství světa v Duisburgu nezískal ve své silné disciplíně na 500 metrů medaili. Skončil čtvrtý, ale je spokojený, že na olympijském kilometru pátým místem vybojoval pro Česko účast na OH 2024 v Paříži.

„Ten závod mi vyšel a je fajn, že když se nominuju, tak se v příští sezoně budu moct soustředit jen na hlavní událost roku. Rád bych se zase vrátil na medailové pozice,“ říká s tím, že pro sebe si musí olympiádu ještě vybojovat.

Zároveň přiznal, že se mu příliš nezamlouvá pařížský kanál, který zná ze startu ve světovém poháru. „Dost tam fouká a není tam vratný kanál, což je všude na šampionátech standardní. Mohou tam být neregulérní podmínky,“ krčí mohutnými rameny.

Výhra na Krumlovském maratonu 

Po posledním světovém poháru si dal s přítelkyní a rovněž reprezentační kajakářkou Anežkou Paloudovou skoro měsíc volno. „Byli jsme na dovče na chorvatském ostrově Vis a na pár dní vyrazili i do New Yorku.“

Trénovat na novou sezonu začali koncem září. S trenérem se rozhodli, že víc než na vodě zamakají na obecné fyzičce a forma by při pádlování měla přijít sama. „Minulý víkend jsme s Anežkou vyrazili na Krumlovský maraton, kde jsme obhájili loňské prvenství. Jet dvě a půl hodiny byla pořádná porce,“ pokyvuje hlavou.

Bratři Martin a Petr Fuksovi
Debl dostal lehkou prioritu. Musíme ukázat, kam patříme, říká Martin Fuksa

Nezapomněl zmínit Anežčiny zásluhy. „Na deblkajaku určovala směr. Dirigovala si další posádky, a to včetně prezidentského páru, který se na Vltavě objevil. Před námi bylo třeba deset raftů a některé jely vedle sebe, a tak hlasitě upozorňovala, jak je budeme předjíždět. Jeden paddleboardista se nás tak lekl, že spadl do vody,“ směje se.