Když do Ria přijeli, zhrozili se. Tamní slumy, v jejichž blízkosti bydleli, jim nedodávaly pocit bezpečí. Zvlášť když první den ruské výpravě ukradli auto přímo na křižovatce na semaforech. „Chvílemi jsem se bál, přišlo mi to vostrý," přiznal Prskavec. „Ale žádná negativní zkušenost nakonec nepřišla. Lidé byli přátelští a po třech týdnech se mi tam docela líbilo. Asi jsem si tam zvyknul," pousmál se.

Kudějová si první týden připadala jako v hororu. „Ten začátek byl strašný. Nečekala jsem, že to je až tak bídný," uvedla. „Projížděli jsme kolem prostřílených vraků aut. Nebylo to příjemné. Navíc tam nikdo nemluví anglicky. Ze začátku jsem měla velký strach. Nesměli jsme vystrkovat ruce z oken aut, když jsme těmi slumy projížděli do hotelu," líčila. Ale i ona si zvykla. „Po těch týdnech jsem se dokonce odvážila sama vylézt z hotelu a při odletu mi to tam připadalo dobrý," smála se.

Zato kanál není zrovna jejich šálkem kávy. Parametry se nejvíc podobá tomu v Českých Budějovicích, na první pohled jednoduchý, ale voda v něm hodně pulsuje a často se mění. Kvůli tomu je silově náročný. „Musí se tam toho hodně najezdit, na konci jsem cítil, že se pořád zlepšuju," uvedl Prskavec, kterému se nevydařily tamní testovací závody. Při eliminační jízdě neprojel branku. „Tak k tomu se radši vyjadřovat nebudu," utrousil.

Před letošní sezonou tvrdil, že zesílil. Projevilo se to v září na MS, kde senzačně vyhrál. „Člověk musí být strašně silný, aby to projel. Nepovedlo se mi tam sjet dobře celou trať. Ale jen proto, že jsem od půlky nemohl. Bude třeba chodit do posilovny a namakat," prohlásil. „Po jednom tréninku jsem odcházel s pocitem absolutního vyčerpání a zmaru, to jsem už dlouho nezažil. Jestli si účast na OH vybojuji, budu muset jezdit do Budějovic. Přitom to je můj nejvíc neoblíbený kanál, tam to přímo nesnáším," řekl.

Kudějová má podobnou zkušenost. „První trénink jsem byla nadšená, jenže pak už mi docházely síly. Je to strašně těžký, mění se tam voda, silové," popisovala. „Dala jsem si předsevzetí, že o Vánocích asi budu makat, chodit do posilovny. Byla jsem po jízdách mrtvá, což ale možná bylo i podnebím. Mám ráda teplo, ale co bylo tam…," komentovala teploty ke čtyřiceti stupňům Celsia.

Prskavec: Tři červený a dvanáct bodů na světě

Samostatnou kapitolou v Riu bylo cestování. „Jako Pražák jsem si vždycky říkal, že jsem za volantem docela prase, ale že po týdnu v Brazílii budu projíždět na červenou stejně jako na zelenou a místo dvou pruhů najednou založím třetí, to jsem teda nečekal," smál se Prskavec. „A když jsem chtěl zastavit na červenou, tak jsem si vyslechl od těch aut za mnou. Ještěže neřídím z letiště, jinak bych přišel o papíry hned dneska. Tři červený a dvanáct bodů na světě."

Kajakáři si dopřáli i pár dní volna s výletem do centra na slavnou pláž Copacabana a k věhlasné soše Krista. „Naštěstí nám tam Poláci vystáli hodinu a půl dlouhou frontu," podotkl Prskavec. „Ale na pláži to bylo fajn. Tam bych si dovolenou uměla představit," doplnila Kudějová.