„Po Česku je pro mě Kanada mojí nejoblíbenější zemí,“ smál Mekbib, který by se měl v březnovém světovém žebříčku posunout na 67. místo.

Mekbib absolvoval v Severní Americe během února tři turnaje a zámořskou šňůru zakončil vítězstvím. Přitom v Torontu se nevyhnul dramatickým momentům. Ve čtvrtfinále byl proti Angličanovi Tomu Walshovi dva míčky od vyřazení a vítězství urval v pěti setech. „To byl nejtěžší zápas na turnaji v Torontu. Navíc jsem měl trochu zraněný loket, takže jsem si musel sáhnout až na dno,“ popisoval Mekbib, nejlepší český squashista.

Finálový duel měl už zcela jiný průběh, hráč brněnské Viktorie vše kontroloval. Itala Farnettiho porazil hladce ve třech setech. „Bylo to už celkem easy. Držel jsem se taktiky a dominoval na téčku. Soupeře jsem posílal ze strany na stranu, takže jsem měl celkem snadnou práci,“ popisoval Mekbib, který v Kanadě bral už čtvrtý titul. „V místním klubu jsem už celkem známý a říkali mi, že po českých hokejistech Jágrovi a Haškovi znají také českého squashistu.“

Výrazný posun žebříčkem 

Mekbib se výrazně posune světovým žebříčkem. Český squashista by se měl pohybovat kolem 70. místa. Přitom jeho dosavadním maximem je 82. příčka z července loňského roku. Se sedmi finálovými účastmi na PSA turnajích se navíc stal historicky druhým nejlepším českým hráčem. Odpoutal se od Martina Švece, který jich má doposud šest. Suverénem je však Jan Koukal s 59 finálovými účastmi a 34 výhrami.

Začátkem března čeká Mekbiba obhajoba na domácím šampionátu, které se po pěti letech přesune z Prahy. Tentokrát se uskuteční v Ostravě v moderním sportovním centru FAJNE v Porubě. „Na akci se velmi těším. Není však pro mě prioritní jako turnaj PSA, což neznamená, že nebudu chtít vyhrát. Jako rodák z Bruntálu jsem moc rád, že se bude hrát kousek od domova. Rád pozvu přátele a rodinu a doufám, že jim předvedu velkou show,“ dodal Mekbib. Šampionát se uskuteční od 5. do 8. března.