Devětadvacetiletý Fuksa měl závod od startu bezpečně pod kontrolou a soupeřům nedal šanci. Nečekaně druhého Rumuna Catalina Chirilu porazil o 1,27 sekundy, třetí Maďar Balázs Adolf ztratil 2,38 sekundy. Až šestý skončil olympijský vítěz z Tokia Isaquias Queiroz z Brazílie.

Tereza Fišerová.
Tereza Fišerová: Kajak je srdcovka, ale divoká voda pro mě představuje i kánoi

"Od začátku se mi jelo dobře, věděl jsem, že jsem vepředu, dodávalo mi to sílu. Snažil jsem se co nejvíc šetřit síly na finiš, kdyby někdo zaútočil, abych byl ready. To se mi povedlo, posledních pár metrů jsem si mohl užít, projet cílem a pozdravit diváky," radoval se Fuksa.

Čtyřkajak vyhráli Španělé ve složení Saúl Craviotto, Carlos Arévalo, Marcus Walz, Rodrigo Germade, stříbrní medailisté z loňských olympijských her v Tokiu. Za suverénními Španěly dojeli druzí loňští mistři světa Ukrajinci, třetí skončila Litva a čtvrté Německo.

Vzhlédl se v hokejistech

Inspiroval ho sobotní zápas českých hokejistů na mistrovství světa s Norskem. "Viděl jsem Davida Pastrňáka, jak proměnil ten nájezd a vypadalo to strašně jednoduše. Říkal jsem si, že to chci udělat dneska stejně. A dopadlo to docela dobře," usmíval se poté, co poprvé od roku 2018 vyhrál kilometr na Světovém poháru.

Deblkajak Josef Dostál, Radek Šlouf si na olympijské pětistovce alespoň částečně spravil chuť po pokaženém semifinále, v němž byl daleko od bojů o medaile, vítězstvím ve finále C.

Martin a Petr Fuksovi
Každý sólo. Bratři Fuksové letos do deblkanoe neusednou

Na kilometrové trati se české deblkajaky Tomáš Sobíšek, Michal Kulich a Josef Záhora, Jakub Stejskal umístily na šestém a osmém místě. Kajakářky Anežka Paloudová a Adéla Házová se seřadily na šesté a sedmé příčce. Sedmou a osmou pozici obsadily deblkanoe Jiří Zalubil, Antonín Hrabal a Josef Havlík, Vojtěch Nováček.