Bělorusové a Rusové byli z mezinárodních soutěží vyloučeni po loňské invazi na Ukrajinu. Nedávno však Mezinárodní olympijský výbor kvůli letním hrám v Paříži 2024 doporučil jejich návrat. Teď jejich členění zpátky oznámila Mezinárodní kanoistická federace (ICF).

Vavřinec Hradilek (vlevo) se chce vrátit do reprezentace.
Slalomářům už v letošní sezoně půjde o Paříž. Hradilek chce zpět do reprezentace

Před kanoistikou návrat Rusů a Bělorusů schválily další olympijské sporty jako stolní tenis, šerm, taekwondo a naposledy judo, na což Ukrajina reagovala vyhlášením bojkotu květnového mistrovství světa. Pro návrat je i moderní pětiboj, přetože ruští a bělrouští sportovci mají přímou vazvu na armádu.

Přísný schvalovací proces

ICF zdůraznila, že znovuzapojení do soutěží se týká výhradně ruských a běloruských sportovců. Funkcionáři obou zemí budou i nadále mít zákaz působení v jakýchkoliv pozicích ve federaci i na jejích akcích. „ICF uznává sjednocující roli sportu. Stejně jako to, že každý by měl mít přístup k mezinárodním sportovním akcím bez ohledu na původ, víru nebo sexuální orientaci,“ uvedla ICF v prohlášení na své webu.

Všechny žádosti o start budou muset projít přísným schvalovacím procesem. „Všechny žádosti bude přezkoumávat nezávislá komise, která také upřesní podmínky, za jakých se Rusové a Bělorusové budou moci do soutěží vrátit. Až potom určíme datum jejich návratu,“ zdůraznilo vedení světové kanoistiky. 

Zbyněk Pulec.
Stát vs. olympionik: Ostuda s krácením důchodu jde k soudu, Prskavec je v šoku

Kdy se budou moci ruští a běloruští kanoisté zapojit do závodů, zatím ICF neupřesnila. Jisté je, že na červnový Světový pohár do Troji nedorazí. „Postoj je v českém sportu jasný, podporujeme sankce uvalené na Rusko a Bělorusko a stojíme za stanoviskem ČOV. My každopádně nepočítáme s účastí ruských a běloruských sportovců na Světovém poháru v Troji, a to i vzhledem k nastavení vízové politiky a dalších sankcí ze strany České republiky. Stejně tak víme, že se například nebudou účastnit evropského šampionátu v rámci Evropských her v Polsku,“ uvedl Stanislav Ježek, předseda Českého svazu kanoistů.