V historii není moc sportovců, kteří by se podívali na osm olympijských her - a ještě zimních i letních. Ale právě Karel Novák (1925-2007) měl to privilegium. Fotil sportovce, atmosféru na sportovištích a během olympijských her dokonce vyrážel mezi místní obyvatele.

Řeč je o tom proto, že vyšla knížka, jež obsahuje více než 300 jeho snímků.

Fanoušci tak mohou nasát atmosféru dávných sportovních svátků, které ještě neovlivnila komerce. Namátkou jsou v publikaci zachyceni i Emil Zátopek, Věra Čáslavská či Jan Kodeš. 

O vydání se postaral Český olympijský výbor spolu s nakladatelstvím PositiF. 

Knihu v úterý pokřtili předseda ČOV Jiří Kejval, Dagmar Nováková, dcera Karla Nováka, a autoři: sportovní novinář Patrik Vacek a historik umění Tomáš Pospěch. Ale to není vše: Novákovu tvorbu přiblíží na jaře navazující výstava v prostorách zrekonstruovaného Vojenského historického ústavu v Praze.

„Karla Nováka jsme se pokusili představit jej jako neotřelého autora, který padesát let fandil českým sportovcům, nejednou se s nimi přátelil a hledal, jak je přiblížit veřejnosti. A zatímco na stránkách dobových publikací byla upřednostňována především informativní stránka fotografií, zde bychom chtěli ukázat, že Karel Novák měl léty vyprecizované vidění a cit pro zachycení chvíle i pro své oblíbené motivy. Poodhalujeme Novákovu tvorbu, jak ji dosud nebylo možné poznat, se znalostí dochovaného archivu a s důrazem na obrazově nejzajímavější snímky. Zároveň tím chceme vzdát poctu dlouhodobě skvělé úrovni české sportovní fotografie,“ říká Tomáš Pospěch.

A pro fotbalové fajnšmekry: Novák hrál v útoku, zazářil především v letech 1952 až 1954, kdy oblékal dres Spartaku Praha (dnešní Bohemians), Slovanu Bratislava a Sparty. Do národního týmu se dostal díky cestě prvně jmenovaného klubu do Albánie. Tým tam nastoupil pod hlavičkou reprezentace.

Ke kulatému míči měl Novák blízko i později, stal se oficiálním fotografem svazu.

Mimochodem, nejvíce účastí pod pěti kruhy - pokud jde o sportovní účast - má kanadský jezdec na koni Ian Millar.