Na výstavě není v celé řadě unikátních fotografií zachycen jen samotný sport, ale i závodníci a hráči v soukromí. Návštěvníci uvidí také zlaté hodinky Omega, které dostal Emil Zátopek od někdejšího ministra národní obrany Ludvíka Svobody za olympijské úspěchy v Londýně 1948 nebo předměty spojené s úspěchy soutěžních jezdců na slavné Šestidenní.

Emil a Dana Zátopkovi
Fantastické století manželů Zátopkových. Slepice na oštěpu a pampelišky s mlékem

Novák nepotřeboval sport poznat. Sám ho totiž provozoval na překvapivě vysoké úrovni. Hrál tenis, lyžoval, ale hlavně byl fotbalovým útočníkem. Prošel Slovanem Bratislava, Spartou, Bohemians a na dva zápasy oblékl i reprezentační dres.

Je autorem snímků Dany a Emila Zátopkových, Věry Čáslavské, Olgy Fikotové, Jana Kodeše, Martiny Navrátilové, Jana Bergera a Ivana Hlinky.

Na vernisáž byla pozvána i dcera Karla Nováka Dagmar. „Táta byl měl velkou radost, kdyby viděl, jak je s jeho fotkami nakládáno, a myslím, že to vidí,“ pronesla dojatě s pohledem k nebi.

Při focení přeskočila jiskra

Šla v otcových stopách a byla jeho asistentkou.

Když se zastavila u fotografie zlaté medailistky v hodu diskem z OH 1956 v Melbourne Olgy Fikotové a jejího manžela - zlatého amerického kladiváře Harolda Connollyho - prozradila, že v seznámení sportovců z opačných stran železné opony měl prsty právě její tatínek.

„Paní Olga se mu tehdy na olympiádě svěřila, že se jí Harold moc líbí, ale neví, jak ho oslovit. Tak táta vymyslel, že ho požádá, aby zapózoval pro jeho fotografie,“ vyprávěla Nováková.

Květoslav Mašita se dočkal zaslouženého ocenění
Král endura. Stát po boku Zátopkových a Čáslavské je pocta, říká Mašita

Když Harold Connolly přišel na focení, tak se tam Olga Fikotová jakoby „náhodou“ nachomýtla. A to stačilo k tomu, aby přeskočila jiskra. O rok později se v Praze na Staroměstské radnici konala slavná svatba.

„Pak tátovi pravidelně chodily pohledy z jejich cest po světě. Paní Olga mi také několikrát opakovala, že tatínkovi nikdy nezapomene, že je pomohl dát dohromady,“ popsala dávný příběh.