A přestanou být pouhou volnočasovou kratochvílí či obtížnými nájezdníky do veřejných prostor. „Chtěl bych se inlinům věnovat jako profík. Ale teď si na sebe musím nejdřív vydělat,“ říká Jan Pecka, jeden z nejlepších domácích jezdců. A dvojnásobný vítěz Českomoravského poháru.

Série, která ve spojení s hudebním festivalem a podporována velkou korporací, slibuje inlinový průlom. Pecka, studovaný programátor, pracuje v rodinném truhlářství v Liberci. Až potom trénuje.

„Denně běhám a jezdím na kole. Asi třikrát týdně jezdím na letišti v Hradčanech, tam jsou nejlepší podmínky,“ říká 25letý chlapík. Najít v tuzemsku rovnou, delší a auty nepřeplněnou silnici je totiž unikát.

Pecka začínal s bikrosem, ale při olympiádě v Naganu ho uchvátil short-track, rychlobruslení na krátké dráze. Další hry v Salt Lake City mu unikly už jen těsně. Teď se považuje za inlinového specialistu.

„Je to snažší. Potřebuješ jen brusle,“ říká. Špičkové boty stojí okolo 20 000 korun, vydrží i víc sezon. K tomu za rok zničí tři sady koleček po 3000 Kč. „Máme možná blíž k cyklistice než rychlobruslení. Musíš umět tempo, ale i chytat nástupy,“ vypráví.

Učí se i u běžců na lyžích. Důležitého poradce našel v doktoru Petru Koldovském, který se stará o Lukáše Bauera. Jeho mezinárodního věhlasu česká špička zatím zdaleka nedosahuje.

„Ale jsme rádi, když se dostaneme na dobrý závod,“ potvrzuje Pecka a připomíná půlmaraton v Regensburku, nebo týmovou čtyřiadvacetihodinovku v Le Mans.

„Na okruhu to je fantastický, s ničím nesrovnatelný zážitek a parádní atmosféra okolo. Vinou podmínek ještě hodně zaostáváme,“ dodává Jindřich Pařík z České unie kolečkového bruslení.

Změní je O2 inline cup?

Českomoravský pohár 2008 – O2 Inline Cup

11. 5. Opava (21 km)
24. 5. Plzeň (21 km)
30. 5. Napajedla (10 a 21 km)
14. 6. Kvilda (17 km)
21. 6. Praha-Žluté lázně (21 a 42 km)
23. 8. Liberec (21 a 42 km)
11. 9. Hradec Králové (21 km)
20. 9. Račice (10 a 21 km)
(více www.02inlinecup.cz)

Poznámka: Český svaz kolečkového bruslení má pod sebou také Český pohár