Věřil, že tentokrát to konečně vyjde. Že tentokrát se dočká a na závěr skvěle zvládnutého turnaje udělá i ten poslední, nejdůležitější krok. Že si potěžká více než dvacetikilovou trofej Sida Waddella pro mistra světa v šipkách a shrábne šek na 500 tisíc liber (skoro 15 milionů korun).

Místo toho ale musel šipkař Michael Smith znovu jen sledovat radost svého finálového soka. Jednatřicetiletý Angličan ve finále mistrovství světa organizace PDC prohrál 5:7 na sety se skotským „pankáčem“ Peterem Wrightem. Ten opanoval prestižní klání v londýnském Alexandra Palace už podruhé, zatímco Smith v sobě dusil smutek i frustraci.

Peter Wright
Z pracáku k milionům. Bál královny Alexandry opět začíná, šipkaři jsou ve střehu

„V minulém životě jsem musel provést něco strašlivého,“ poznamenal pak zavalitý vousáč se suchým humorem. K absolutní šipkařské špičce totiž už patří nějaký ten pátek a přinejmenším od roku 2013, kdy vyhrál juniorské MS, je považován za jeden z nejbrilantnějších talentů barvitého světa sisalových terčů.

Šest velkých finále a žádný triumf

Peter Wright s trofejí pro mistra světa v šipkách.Peter Wright s trofejí pro mistra světa v šipkách.Zdroj: PDC/Lawrence Lustig

Tenhle chlapík s proklatě rychlou (a přesnou) rukou je až na drobné výjimky stálým příslušníkem top 10 žebříčku PDC, jeho maximem je třetí příčka. Jenže teď už dovršil třicítku a jaksi stále čeká na svůj první velký titul. Vyhrál pár menších turnajů a pravidelně patří mezi spolufavority každého majoru, ale finálová radost se mu vyhýbá s až zlověstnou pravidelností.

Posuď sami: za poslední dobu dokázal Smith postoupit dvakrát do finále mistrovství světa (2019 a 2022), byl ve finále World Matchplay (2019), ve finále Masters (2020), ve finále Premier League (2018), ve finále World Series (rovněž 2018). Kromě toho má na kontě šest semifinálových účastí na dalších velkých televizních turnajích.

Roman Benecký v utkání s Ryanem Joycem.
Benecký sahal na šipkovém MS po senzaci. Se silným Angličanem ale nakonec padl

„Tentokrát jsem alespoň uhrál pět setů místo tří,“ procedil mezi zuby v pondělí v noci po prohře s Wrightem. Připomněl tak své první finále MS, v němž mu nedal šanci nizozemský fenomén Michael van Gerwen. Tentokrát byl Smith mnohem blíže, zápas o titul byl extrémně vyrovnaný, ale v koncovce dominoval zkušenější Skot.

Napodobí slavného tenisového krajana?

Domů do města St. Helens na severovýchodě Anglie se tak Smith opět vrátil bez trofeje pro šampiona. Se svou manželkou Dagmarou (původem z Polska) se tam starají o dvě děti a spoustu zvířat. Hvězdný šipkař a milovník drůbeže si totiž před časem splnil svůj velký sen a pořídil si farmu.

Peter Wright
KVÍZ: Pivo, rozvody i anglický jed. Šipky jsou na vzestupu, co o nich víte?

V rozhovoru pro britská média pak připustil, že to mělo vliv na jeho hru. „Jde o to, že bez šipek bychom nemohli platit hypotéku, přišli bychom o dům. Nemůžu si dovolit prohrávat zápasy, což jen přidává na tlaku. Alespoň se díky tomu víc soustředím,“ popsal Smith.

Za porážku ve finále MS inkasuje 200 tisíc liber (asi šest milionů korun), takže v tomhle směru může být v klidu. Skutečným šampionům ale nejde jen o peníze. „Pořád to mám v hlavě, musím na to myslet,“ říká Smith o svém nekončícím finálovém prokletí. „Hned se vrátím k tréninkovému terči, abych byl připravený na další pokus.“

Na jeho šipky se náramně dívá, když se mu daří (na právě skončeném MS předváděl zřejmě nejlepší výkony ze všech 96 účastníků), dřív ale čelil kritice, že když mu to nejde podle představ, působí u terče otráveně až znechuceně. I na tom zapracoval, byť během zápasů rozhodně nepatří mezi baviče a mistry úsměvů.

William Borland
Devítkové šílenství. Zelenáče málem trefil šlak, může shrábnout miliony

Smithovo čekání na velký titul trochu připomíná kariéru jeho slavného krajana Andyho Murrayho. Tento skvělý tenista se zdál být dlouhá léta odsouzen k roli věčného čekatele: než se v konkurenci Federera, Nadala a Djokoviče dočkal premiérového triumfu na jednom z grandslamů, byl čtyřikrát poražen ve finále a šestkrát v semifinále.

Nakonec se ale dokázal vydrápat k trofejím i na post světové jedničky. Nejen pro šipkaře Smithe může jít o vítanou inspiraci.