Kelemen závodil třetí den v kuse, což ho poznamenalo. „Takové věci mi dělají problém, jezdit takhle dlouho v kuse mi nesedí. Ve čtvrtek jsem si párkrát odplivl, což se projevilo, neměl jsem sílu,“ soukal ze sebe unavený český reprezentant.

Cyklista brněnské Dukly Tomáš Bábek na mistrovství světa v Hongkongu získal bronz v keirinu.
Úspěch českého sprintu. Bábek vydřel na MS v Hongkongu bronz

V keirinu se blýskl svým nejlepším umístěním na světovém šampionátu, když obsadil pátou příčku v závodě, v němž Tomáš Bábek získal bronz. „Byl to můj druhý keirin s novými pravidly a nečekal jsem, že budu ve finále. To je dobré, ale když už jsem se tam dostal, byla by medaile zajímavější. Začátek jízdy mi vycházel, jak jsem chtěl, akorát v okamžiku, kdy jsem měl jít přes Australana, hned se tam dostal Kolumbijec. Byl to vabank. Myslel jsem, že Australan Glaetzer pojede rychleji, jenže docela vytuhl a už se to hrnulo přese mě. Neměl jsem rychlost, seshora se na mě tlačil Babson, zespodu Glaetzer, neměl jsem, kam jet. Mám prošoupané klouby na ruce od Glaetzerové galusky,“ ukazoval odřeniny Kelemen.

Reprezentační trenér Petr Klimeš si uvědomoval, že se na něm podepsal náročný keirin. V kvalifikaci sprintu na dvě stě metrů s letmým startem zajel Kelemen dvacátý čas 10,003 sekundy. V jízdě o postup mezi nejlepších šestnáct vypadl s šestinásobným světovým šampionem Francoisem Pervisem z Francie, jehož rozhodčí při keirinu diskvalifikovali právě kvůli nedovolenému ataku Kelemena. „Kluci nejsou stroje a už ráno bylo na Pavlovi vidět, že keirin mu vzal hodně sil. Včera tam nechal život, necítil se dobře a špatně spal, nebylo to tam. Tady jsou ti nejlepší a úlevy se neodpouští,“ sdělil kouč.

Kelemen prohrábl, na startu týmového sprintu ho podržel blok.
Kelemen prohrábl, na startu týmového sprintu ho podržel blok

Evropský šampion v keirinu z předminulého roku ve švýcarském Grenchenu věří, že jeho chvíle na světových šampionátech teprve přijdou. „Ještě není všem dnům konec, zase tak starý nejsem. Přijde mi, že teď se až na pár výjimek daří sprinterům kolem třicítky, jakou jsou Dmitrijev či Pervis. Doufám, že se ještě na něco můžeme těšit,“ pousmál se pětadvacetiletý Kelemen.

David Sojka v kvalifikaci sprintu sice zajel osobní rekord 10,156 sekundy, jenže ten stačil jen na nepostupové třicáté místo. „Je tady pro zkušenosti. K postupu neměl daleko, osahal si první velkou akci, což ho určitě motivuje k další práci,“ doplnil Klimeš.

Sprinteři brněnské Dukly zakončí program šampionátu v neděli kilometrem s pevným startem, do něhož ve čtyři ráno středoevropského času zasáhnou Sojka a Tomáš Bábek, bronzový medailista z mistrovství Evropy v této disciplíně. „Jelikož kilák vypadl z olympijského programu, vždycky klukům říkám, že je za odměnu. Pošlou tam, co v nich je, a uvidíme, jak to dopadne,“ pronesl reprezentační kouč.

Obránce Jakub Krejčík.
Bek Komety Krejčík vyrazil před finále na ryby: Kapr? Mám štěstí začátečníka