Dvoumetrový duklák získal dvě prvenství, kdežto jeho milá z USK ovládla závody na třech singlových tratích. Dostál však přijel na račický kanál po nemoci. „Nejsem úplně spokojený, za což může několik faktorů. Prvním z nich je to, že jsem měl po olympiádě trochu delší volno. Před soustředěním v USA jsem zase chytil covid a v průběhu dubna mě pro změnu trápila chřipka,“ vykládal devětadvacetiletý kajakář.

Špicar jel pětistovku skvěle

I tak ale sběratel medailí ze velkých světových soutěží dokázal vyhrát kilometr a společně s Radkem Šloufem i poloviční trať. Na druhou stranu našel v domácím závodě K1 500 poprvé po osmi letech přemožitele. „To se mi samozřejmě nelíbilo. Možná v tom sehrálo trochu roli i to, že jsem zkoušel kajak od jiného výrobce. Na staré lodi mám najeto přes třicet tisíc kilometrů a člověk si asi během pár dnů na nový kajak nezvykne,” pokračoval Dostál. „Musím ale uznat, že Kuba Špicar jel skvěle,” pochválil vítěze.

Lukáš Krpálek se zlatou olympijskou medailí.
Historický okamžik. Zlatý olympionik Krpálek se stal nejlepším judistou Evropy

Šlouf byl naopak spokojený, neboť za Špicarem a Dostálem dojel třetí. „Vyrovnal jsem tím své dosavadní nejlepší umístění,“ culil se plzeňský rodák. „Navíc je to momentálně nejdůležitější ukazatel pro tvorbu posádky na K2 500 a K4 500,” vysvětlil. „Za vítězství na K2 500 jsem taky hodně rád, protože jsme od konce března neměli moc příležitostí společně trénovat. Vlastně jsme s Pepou seděli v lodi před závody jen jednou. Bylo to až poté, co se uzdravil,” pokračoval Šlouf.

Do ideálu chybějí dva schody

S Dostálem loni v Tokiu slavili olympijský bronz, ale to bylo ještě na kilometru. „Náš projev na deblkajaku mě mile překvapil, ale jinak mi toho závody zase až moc neukázaly. Normálně mi totiž v této fázi sezony schází k ideální formě jeden schod, ale tentokrát mi vzhledem ke všem peripetiím chybí dva,” přirovnal Dostál.

I Paloudová se v Račicích představila po nemoci. „Ještě před týdnem jsem ležela s chřipkou, takže jsem byla hodně nervózní. Ale po pětistovce jsem se dostala do závodního módu, a ten jsem udržela celý víkend,” líčila třiadvacetiletá závodnice, která dokázala zvítězit na všech tratích K1 300, 500 a 1000.

Martin Vlach si připsal premiérové vítězství ve Světovém poháru.
Životní úspěch. Moderní pětibojař Vlach poprvé vyhrál závod Světového poháru

Společný pobyt na tréninkovém kempu v USA si oba kajakáři pochvalovali. „Pomohlo mi to hodně po psychické stránce. Vůbec jsem nebyl frustrovaný, že jsem dlouho na jednom místě. A mít slečnu na soustředění je velmi příznivé,” usmíval se Dostál.