Vybrečela si atletiku

Je jí sladkých sedmnáct. Tereze Lamačové naplňuje mladý život sport a škola. A tak by to mělo pokračovat i v dalších letech. Talentovaná kladenská atletka nejspíš přeskočí ze střední školy na univerzitu. „To, co jednou bude, je vždycky otevřené. Spíš mohu mluvit o něčem, co bych chtěla,“ vypráví usměvavá dlouhovláska.

Psycholožka Zdeňka Sládečková.
Přechod úspěšných juniorů mezi dospělé? Může je ochromit strach, varuje expertka

S běháním začala v šesti letech, ale doma si musela dupnout. Původně ji rodiče poslali na aerobik. „Atletiku jsem si vybrečela. Chtěla jsem být jako starší sestra,“ říká juniorská mistryně republiky. V hale zaběhla dvoustovku za 24,12 s, s parťačkami slavila zlato také ve štafetě 4x200 metrů. Pomáhá jí i speciální trénink, vedle ní totiž běhají kluci.

Snem je MotoGP

Mladý závodník na motorce Roman Durdis.Mladý závodník na motorce Roman Durdis.Zdroj: archiv Deníku

Desetiletý Roman Durdis z Mostu se zamiloval do motorek. Vůně benzínu a plynová rukojeť ho očarovaly natolik, že dnes talentovaný jezdec patří ve své kategorii k nejlepším v zemi. „Řemeslu“ se učí přímo u Lukáše Peška, bývalého závodníka v MotoGP.

„Jednou jsem si šel hrát s kamarádem a u něj v garáži jsem pak objevil minibajk. Kamarádův tatínek se mě zeptal, zda bych ho nechtěl. Jeho syn se toho bál,“ vypráví Durdis.

Z minibajku už přesedlal na větší a silnější stroj a sbírá úspěchy i v zahraničí. „Samozřejmě se o něj bojíme. Navíc když nedávno tragicky zahynul jeden mladý český jezdec. Ale snažíme se na to nemyslet a dělat synovi, co nejlepší servis, aby se mohl posouvat dál,“ řekla Romanova maminka Veronika Durdisová.

Vzorem je Ledecká

Má smělý cíl. Viktorie Jílková by jednou chtěla startovat na letních i zimních olympijských hrách. Našlápnuto má slušně. Patnáctiletá dívka ze Šťáhlav u Plzně totiž kombinuje hned tři sporty – lední hokej, box a thajský box.

Ester Ledecká poprvé v hledáčku Deníku, 17. února 2011, Evropský zimní olympijský festival mládeže v Liberci (konkrétně v Rejdicích na prkně)
Ledecká připomněla zlatý úspěch z dětství. Chci ty fotky, volal dojatý otec

„Až život ukáže, jaký sport bude můj životní,“ hlásí talent ze západu Čech. Úspěchů sbírá dost. V boxu je mládežnickou mistryní Evropy, v thajském boxu získala ve své kategorii titul světové šampionky a v hokeji je zase členkou národního týmu do 16 let. „Líbí se mi Ester Ledecká. Hlavně jak trénuje, kolik tomu dává a jaké má výsledky,“ dodává Jílková.

Trénuje u Nadala

Nadějná tenistka Sára Bejlek.Nadějná tenistka Sára Bejlek.Zdroj: archiv Deníku

Českému ženskému tenisu roste další zářivá generace. Jednou z jejích nejvýraznějších tváří je šestnáctiletá Sára Bejlek z Hrušovan nad Jevišovkou. Dcera bývalého fotbalového rozhodčího se jako dorostenka prokousala už do čtvrté světové stovky. Loni v létě ohromila dominantním triumfem na turnaj ITF v Olomouci. Cestou porazila i bývalé hráčky první světové stovky žebříčku.

Není divu, že Bejlek piluje dovednosti i v akademii Rafaela Nadala na Mallorce. Podle Sáry je prý legendární Španěl neobyčejně přátelský. „Udělám maximum pro to, abych se dostala co nejvýš, nejlépe na první místo,“ praví sebevědomě Bejlek.

Nástupkyně Sáblíkové

Od malička byla jejím vzorem, jednou by jistě ráda její roli převzala. Již v osmnácti letech ohromuje rychlobruslařský svět hvězdička z Otrokovic Zuzana Kuršová, která by se podle odborné veřejnosti mohla stát nástupkyní Martiny Sáblíkové.

Martina Sáblíková s bronzovou medailí po návratu ze zimní olympiády v Pekingu.
Další olympiáda? Uvidíme, čtyři roky jsou strašně dlouhá doba, váhá Sáblíková

„Jsem teprve na začátku,“ říká skromně studentka sportovního managementu, která už má na kontě triumfy v juniorském SP. „Nejsem sprinter, mám raději delší tratě, tedy 1500 a 3000 metrů. V oblibě mám i klání s hromadným startem, obzvlášť kvůli adrenalinu,“ líčí Kuršová.

Ta se připravuje v týmu trenéra Petra Nováka a zvolna se přesouvá do dospělé kategorie. „Mým největším snem je pochopitelně účast na olympiádě. Bylo by super, kdyby to vyšlo už v roce 2026 v Miláně,“ dodává rychlobruslařka.