„Tohoto ocenění si nesmírně vážíme, zvláště když v roce stého výročí české státnosti vzniklo mnoho dalších knih z oblasti historie, kultury i společenského života. To, že volba porotců padla právě na sportovní tematiku, je pro nás dokladem toho, že sport představuje nejen obrovský fenomén, ale že se nám podařilo vytvořit skutečně ojedinělé a reprezentativní dílo,“ uvedl předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

Kniha „100 let českého sportu 1918–2018“ vyšla nákladem osm tisíc výtisků v nakladatelství Olympia a její slavnostní křest se uskutečnil 15. října loňského roku v pražském Klementinu za účasti předsedy ČUS Miroslava Jansty a dvojice skvělých sportovců – Kateřiny Neumannové a Pavla Nedvěda. V následujících týdnech byl celý náklad vyprodán.

Unikátní publikace nabízí detailní pohled za kulisy českého sportu a představuje svým rozsahem i pojetím soubor informací, které zatím nebyly v takové míře a tak komplexně v České republice zpracovány. Podrobně mapuje českou sportovní historii i současnost a v období jednotlivých desetiletí připomíná nejdůležitější sportovní události a největší osobnosti. Obsáhlá rubrika Jak šel čas zaznamenává chronologicky stovky nejdůležitější výsledků a statistických informací. Množství ilustračních fotografií zachycuje zlomové okamžiky nejvýznamnějších sportovních akcí i klíčové osobnosti, které se podílely na největších úspěších.

 „Kniha vznikala víc než rok a podílel se na ní kolektiv pěti autorů, zkušených sportovních novinářů a publicistů. Kromě širokého shrnutí dostupných faktů obsahuje také mnohé, dosud málo známé informace, příběhy nebo fotografie z časů, kdy se formoval samostatný český sport,“ řekl vedoucí oceněného autorského kolektivu a koordinátor komunikace České unie sportu Vladimír Zemánek.