Následky hrozivého pádu z Eneco Tour už ho nijak nelimitují.

"Jen mě občas ještě bolí hlava. Mám nalepené umělé přední zuby, při pádu jsem si jich pět vyrazil. Po sezoně mi to hned vytrhají, pak se všechno musí dva měsíce hojit. Potom mi tam dají čepy a implantáty, to se musí hojit další tři měsíce. Pak dostanu provizorní zuby a až se všechno doladí, dají mi originály," uvedl Štybar.

Tržné rány se mu zahojily dobře. "Měl jsem velké štěstí na plastického chirurga, který mě operoval. Byl to největší odborník v Belgii. Měl jsem přetrhané nervy, včetně toho, co hýbe horním rtem. Nefungovala ani mimika svalů. Bylo to štěstí v neštěstí," připouští Štybar, jehož vždy pečlivě oholenou tvář nyní zdobí knírek a bradka.

Změnil image? "Ne, to jen aby sluníčko nesvítilo na jizvy," vysvětlil.

Výsledek se nedá odhadnout

Dobrou zprávou je ale to, že už může závodit. A to dokonce na MS.

"Určitě se cítím líp, než před dvěma týdny, ale není to taková forma, jakou jsem měl před Eneco Tour," řekl Štybar serveru supercycling.cz. "Takovou budu mít, doufám, příští rok, ale v téhle sezoně už těžko," připustil osmadvacetiletý závodník stáje Omega Pharma-Quick Step.

Příliš proto netuší, co od sebe vlastně na 254,8 kilometru dlouhé trati může očekávat.

"Ještě na závodech v Kanadě to nebylo ono, teď jsem o čtrnáct dní dál a může to být úplně jiné. Může mi to sednout, ale výsledek se odhadovat nedá. Kdyby to byl cyklokros, řeknu, že mám na desáté místo. Ale na silnici fakt netuším," uvedl trojnásobný mistr světa v cyklokrosu.

Pochvaloval si, jak mu pomohl poslední týden, který strávil přípravou na Mallorce. "Trénoval jsem vyloženě na sílu, protože vytrvalost mi úplně neodešla. Odpracoval jsem, co jsem chtěl a viděl jsem každý den zlepšení."

Favorité? Cancellara či Valverde

Měl být jasným lídrem tříčlenné české sestavy, i s ohledem na trať, jež by mu měla sedět, ale sám to tak nevidí.

"Myslím, že nemá smysl vůbec říkat, kdo bude lídrem. Petr Vakoč i Bártič (Jan Bárta) mají výbornou formu, tak proč by měli jet na mě. Nebo obráceně, co já komu pomůžu… Stejně to bude v režii Španělů, Italů, Australanů nebo Belgičanů. A my z toho musíme vytěžit co nejvíc," prohlásil Štybar.

Možných favoritů vidí hned několik. "Záleží, jak se závod bude vyvíjet. Lidi, co byli na Vueltě, tyhle kopce určitě přejedou. Mám na mysli třeba Degenkolba, Boonena nebo Gilberta. Černým koněm je pro mě Van Avermaet, obrovský favorit je Gerrans, Sagan. Cancellara se na to chystá dlouho, Valverde určitě, Nibalimu na téhle trati moc nevěřím. Dobrých lidí je tu spousta," vypočítal Štybar.