Pro další případ vlastně ani nemusíme daleko. Zůstaneme dokonce ve východočeském extraligovém celku z Pardubic. Vždyť problémy s kokainem měl i Petr Čáslava, někdejší český reprezentant a mistr světa z roku 2010.

Ten byl pozitivně testován předloni v srpnu. O několik měsíců později se přiznal, že si tímhle způsobem řešil svoje problémy. Každopádně za ně i zaplatil, kromě peněžité pokuty a patnácti měsíců bez řidičského průkazu se mu kvůli jeho potížím rozpadlo manželství.

Obránce hokejových Pardubic Petr Čáslava.
Nepříjemnosti pardubického hokejisty Čáslavy: Měl pozitivní test na kokain

Celosvětově ale asi nejznámějším hříšníkem, který se v kokainovém světě pohyboval jako doma, byl legendární argentinský fotbalista Diego Maradona.

Na chuť téhle droze přišel už na počátku osmdesátých let během svého angažmá v Barceloně. Ačkoliv byla jeho drogová náruživost veřejným tajemstvím, dlouhé roky vycházel z dopingových testů čistě. Až na jaře 1991 byl test pozitivní.

Nepomohly žádné vytáčky, výsledkem byl patnáctiměsíční distanc a vyhazov z Neapole. Poté, co byl v následujících letech pozitivně testován ještě dvakrát, skončila jeho uvadající kariéra úplně.

Sekat dobrotu prý ale nezačal ani jako trenér. Letos v únoru jej třeba kamery zachytili přitom, jak mu jeho asistent přímo na lavičce Gimnasie předává podezřelý balíček. Osazenstvo lavičky se navíc kolem něj okamžitě shluklo, aby zabránilo kamerám ve výhledu. Byť podle oficiálních informací mělo jít o léky na tlak, mnozí si o tom mysleli své.

Kokain v českém prostředí

Z českého prostředí a poměrně nedávné minulosti si můžeme vzpomenout ještě na případ explzeňského fotbalisty Ondřeje Vaňka. Ten se kvůli údajnému nákupu kokainu od dealera dostal až k soudu.

Slovo „kokeš“, které hojně padalo v policejních odposleších, tehdy udělalo nečekanou reklamu stejnojmennému pivovaru, který o pár měsíců později na Vaňkovu počest dokonce vyrobil Bílého kokeše, pivo ve stylové bílé láhvi.

Fotbalista Ondřej Vaněk.
Soud zpřísnil dealerovi fotbalisty Vaňka trest na 8,5 roku

Už v dřívější době si svou zkušenost s kokainem připsal i bývalý reprezentant Roman Bednář, kterého při nákupu od dealera přistihli britští bulvární novináři. I ten tímto způsobem řešil své problémy.

Vynucenou roční pauzu od sportu si musel před nedávnem dát kvůli pozitivnímu testu na kokain i český plavec Jan Šefl.

A ještě jedna odbočka k hokeji. Dokonce do slavné NHL. Tam se svým hokejovým umem proslavil Jevgenij Kuzněcov, pozornost ale na sebe strhnul i pozitivním testem na kokain před utkáním o bronz proti české reprezentaci na loňském světovém šampionátu. Výsledkem byl čtyřletý distanc od IIHF.

Už předtím obletělo svět video, na němž byl právě Kuzněcov a bílý prášek zarovnaný „do lajny“. Hokejista tehdy odmítl, že by drogy bral, pozdější test však tvrdil něco jiného.

Zdroj: Youtube

Vůbec prvním kokainovým trestem v historii českého sportu pak byl případ hokejisty Tomáše Kolafy. Ten se v roce 2015 smířil s čtyřletým zákazem činnosti. Neodvolal se, stejně už po třicítce uvažoval o konci kariéry. Angažmá v Ústí (a obecně v první lize) ho nenaplňovalo. „Hokejem jsem nevydělával tolik peněz, abych teď utratil všechny své úspory jen pro to, abych ho hrál dál. Ukončil jsem kariéru a našel si jinou práci," řekl tehdy Kolafa.

Sportovci a kokainZdroj: Deník