S odstupem necelých čtyř let působí tato vzpomínka skoro jako výsměch. Zatímco v Soči se prezidentu Vladimiru Putinovi triumfálně leskly oči při pohledu na „jeho“ sportovce, kteří získali celkem 33 medailí a vévodili žebříčku zúčastněných zemí, dnes je všechno jinak. Rusové už přišli o 11 medailí (a zřejmě to ještě není vše), pověst jejich sportu je v troskách, odér dopingového skandálu se jen tak nevyvětrá.

Vyšetřování, které vedly komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) i Světové antidopingové agentury (WADA), totiž prokázalo, že od dob Sovětského svazu se v ruském sportu zas tak moc nezměnilo. Propadák na zimních hrách ve Vancouveru v roce 2010 Putina a jeho okolí vyděsil. Proto přišel neveřejný, ale o to důraznější příkaz v Soči to musí dopadnout lépe. Za každou cenu.

VZPOMÍNKA NA SSSR

„Byl to nejrozsáhlejší případ systematického podvádění, s jakým jsem se kdy setkal,“ uvedl bývalý švýcarský prezident Samuel Schmid, který vedl vyšetřovací komisi MOV. Schmidova zpráva jen potvrdila, s čím přišla dřívější tzv. McLarenova zpráva od WADA.

Rusové masivně dopovali jak před hrami v Soči, tak přímo na nich. Všechno kryly státní orgány a tajná služba, podvádělo se i v moskevské dopingové laboratoři. Nepodařilo se prokázat, že o tom věděl přímo Putin, byť v autoritářském režimu, který v Rusku panuje, se o tom nedá moc pochybovat. Na celou akci každopádně dohlížel tehdejší ministr sportu Vitalij Mutko, blízký Putinův spojenec.

Šéf MOV Thomas Bach a ruský prezident Vladimir Putin.
MOV nevyřadil z únorových zimních her celou ruskou výpravu. Navzdory dopingu

To všechno zavánělo temnou vzpomínkou na éru studené války, kdy byl státem řízený doping v zemích východního bloku běžný. I proto přišel poměrně tvrdý trest MOV vyloučil Rusko z únorové zimní olympiády v Pchjong- čchangu, startovat tam budou moci jen vybraní ruští sportovci s „čistým“ životopisem. Pod neutrální vlajkou.

VLASTNÍ „OLYMPIÁDA“?

Kolik Rusů se tedy v Koreji nakonec objeví? Podle šéfa Ruského olympijského výboru Alexandra Žukova jsou připraveny až dvě stovky sportovců. Možná i víc. „Konečné rozhodnutí ale bude pouze na MOV. Ten stanoví celkový počet pozvánek a složení celé delegace,“ uvedl Žukov.

WADA mezitím rozeslala sportovním federacím seznam zhruba 300 podezřelých ruských sportovců, kteří figurovali na seznamu moskevské laboratoře a využívali možnosti výměny pozitivních vzorků za čisté. Řada z nich se prý aktuálně připravuje na hry v Koreji. Možná tak brzy přijdou další skandály.

Ilustrační foto
Rusko podlehlo tlaku. Přiznalo státem řízený doping: Podváděli jsme

Jsou i Rusové, kteří odmítají závodit pod neutrální vlajkou. Také ruské veřejné mínění je rozpolcené, řada politiků i médií požadovala úplný bojkot. „Naši sportovci jsou teď v těžké situaci. Ti, kteří chtějí jet do Koreje, čelí nařčením z nevlastenectví. To je zcela nepřípustné,“ řekl Žukov.

Zároveň ale uvedl, že podporu si zaslouží i ti, kteří účast v Pchjongčchangu odmítnou. Je možné, že Rusko pro ně uspořádá jakousi vlastní verzi olympiády. Vzorně vlasteneckou. „Pravděpodobně pro ně zorganizujeme alternativní soutěže,“ citovala Žukova agentura TASS.

Jisté je zatím jedno dosud žádný oficiální představitel Ruska nepřiznal vinu. Bez toho se ale bude situace zlepšovat jen těžko.

Šampaňské a úsměv. Chris Froome oslavuje vítězství na Tour de France.
Astma, nebo doping? Šampion Froome má problémy