Zázemí v hotelu vám vyhovuje?

Tahovský: Naše místnost je super, vejdou se nám sem dvě lehátka. Každý můžeme pracovat na svém a nemusíme se o ně přetlačovat.

Kolik času u vás obvykle hráči tráví?

Tahovský: Záleží s čím přijdou. Jestli jde jen o nějakou proceduru fyzikální terapie, tak pár minut. Když je potřebujeme vzít na lůžko a pracovat s nimi manuálně, třeba půl hodiny.

ZKUŠENOSTI DVOJICE
PETR HOLUB – dříve šéflékař mládeže fotbalové Sparty a doktor u mládežnických reprezentací. Konzultant firmy Sport Invest. 
PETR TAHOVSKÝ – pracoval jako fyzioterapeut u fotbalistů Plzně. Věnuje se především házené.

Kdo šéfuje ovladači při pouštění filmů?

Holub: Určitě kolega.

Tahovský: Mám na starost mám promítání, ale jinak všichni spolupracujeme i s masérem Ríšou Bönischem. (úsměv)

Co přehráváte nejčastěji?

Tahovský: Hodně dlouho zajetý je seriál Okresní přebor, už tady se pouští léta. Zkrátka spíš české komedie. Horory moc nepouštíme. (smích)

Holub: Zkusili jsme, jenže to nebylo ono…

Jaká hláška z Okresního přeboru se rozléhá hotelem?

Tahovský: Jarmilku nespěchej… (smích)

Jste trochu i v pozici psychologů. Zvlášť po debaklu od Španělů jste se snažili hráče přivést na lepší myšlenky?

Tahovský: K naší práci patří i podržet kluky psychicky nahoře. Jsou ale profíci, takže to zvládají.

Holub: Po zápase se Španěly šlo o netypickou situaci, kluci toho měli v hlavě dost a spíš si zalezli. Každý se s prohrou pral sám.

Máte na šampionátu napilno?

Holub: Práce bývá hodně, protože si kluci přivezou potíže z klubů, ale toto mistrovství je atypické. Omladili jsme kádr, takže chronických pacientů máme méně. (úsměv) Řešíme jen akutnější drobné poranění a konzultace dlouhodobějších problémů.

Dávali jste narychlo někoho do kupy, aby stihl turnaj?

Holub: Řešili jsme hlavně hochy, kteří se zranili v přípravné fázi v klubech a teď tu s námi nejsou. Třeba Tomáš Babák a Milan Škvařil. Ale konzultovali jsme s nimi spíš na dálku a opravdu nešlo, aby se zúčastnili.

Jak vážné se jeví zranění Tomáše Babáka?

Holub: Jeho stav je neřešitelný vzhledem k turnaji. Měl natržený postranní vaz v lokti, tedy stabilizátor loktu. Z házenkářského dění je vyloučený na víc týdnů, spíš i měsíců.

Kdo u vás stráví nejvíc času?

Tahovský: Jak říkal Peťa, tím jak už tu nemáme chronické pacienty. A asi raději neřeknu. (smích)

Holub: Raději bych mluvil o době minulé.

Například?

Tahovský: Tak Peťa Štochl chodil často. Ale nic si nevymýšlel, prostě měl problémy. Řešily se s ním v podstatě každý den, někdy i víckrát denně. Na mladé to zatím nedošlo…

Štochl ukončil kariéru v národním týmu, přesto stále v 41 letech chytá německou Bundesligu za Füchse Berlín. I Martin Galia hraje ve vyšším věku. V čem je kouzlo brankářů, že vydrží?

Holub: Oba dva se udržují, navíc mají výborný genetický fond. Jsou v obdivuhodné kondici. Gólmani patří mezi nejpracovitější hráče, věnují se sobě. Vědí jaké svaly posílit, jaké uvolnit. Mají hodně bohatou přípravnou fázi, výkon je až korunka.

Jsou na šampionátech palubovky šetrnější na kolena než dřív?

Holub: Záleží hlavně na podkladu. Jestli přímo beton, nebo palubovka, která je milosrdnější pro hráče. Kluci poznají třeba za tři minuty na palubovce, jak na tom budou. U řady z nich se projeví svalová zranění přetížením úponů. Je obdivuhodné, co kluci vydrží. Jde o tvrdší sport, než si veřejnost myslí.

Tahovský: Házenkáři jsou samozřejmě velcí chlapi třeba oproti fotbalistům a jejich tělesná stránka je mnohem odolnější. Nevymýšlí si žádné nesmysly. Přijdou opravdu když mají závažný problém. Nechodí s každým píchnutím.