Házená je moje srdcová záležitost. Možnost vyrazit na kontinentální šampionát do Bratislavy jsem proto rád využil. Není to mé první házenkářské mistrovství. V minulosti to byl vždy velký zážitek.

Natěšení ale z velké části rychle vyprchalo, sotva jsem poprvé minul ceduli Bratislava. Přestože jsem měl ubytování takřka na druhé straně slovenské metropole, celou cestu městem jsem neviděl jediný plakát, billboard či jinou upoutávku. Stejně tak okolí Zimního stadionu Ondřeje Nepely, dějiště zdejších zápasů, bylo téměř prosto jakékoliv prezentace házenkářské události.

Výmluvné byly i překvapené pohledy místních obyvatel, sledujících shlukující se české a švédské fanoušky před halou v první hrací den.

Ondřej Zdráhala.
Házenkářské naděje. Tento tým má vrchol teprve před sebou, věří šéf Zdráhala

Tady asi někdo něco podcenil? Shodou okolností jsem druhý den mezi bratislavskými paneláky vedl následující náhodný rozhovor.

„Dobrý deň, prepáčte, môžem sa vás na niečo spýtať?“

„Nevím, jestli vám budu umět odpovědět,“ usmívám se na paní v důchodovém věku a věřím, že jí moje čeština odradí od dotazu, kde se něco/někdo nachází. Mýlil jsem se.

„No práve, vy to budete vedieť. Čo sa to tu každý večer v hale deje?“

Vás mi seslalo samo nebe, jinak bych si vás musel vymyslet, pomyslím si. „Mistrovství Evropy v házené,“ říkám poté nahlas.

Paní, později mi prozradí, že se jmenuje Beáta, se zarazí a já zjišťuji, že asi nebude velkým sportovním fanouškem. „Hádzaná? Veď v tej hale sa hrá hokej…“

Trenér Rastislav Trtík na tiskové konferenci po utkání se Švédskem na ME 2022.
Velké emoce. Na tým jsem ohromně hrdý, chybělo málo, chválí házenkáře Trtík

Změna vlády, nulová prezentace

Hotovo. Potvrzeno. Bratislava se s propagací této akce prakticky vůbec nenamáhala. Ještě, že alespoň uvnitř haly v dobrém slova smyslu řádí čeští fanoušci a vytváří nádhernou kulisu. Takovou, že o ní všichni reprezentanti hovoří jako o domácím šampionátu. A litují, že jich může být jen omezené množství.

Jasno mi přináší až debata v tiskovém středisku s jedním ze členů organizačního výboru. (Zde už si dovolím jeho slova přepsat do češtiny.) „Na tom se podepsaly dvě věci,“ vysvětluje mi Peter. „Za prvé se u nás nedávno měnila vláda, která razantně seškrtala výdaje. A za druhé: Dlouhou dobu se nevědělo, zda vůbec budou moci být přítomni diváci. O tom se rozhodlo až týdnem před šampionátem. Asi především proto chybí v podstatě jakákoliv prezentace. Podobné je to i v Košicích,“ dodává.

Český reprezentant Tomáš Piroch v utkání ME 2022 proti Švédsku.
Smolná remíza. Byli jsme lepší než Švédi, kroutil naštvaně hlavou Piroch

Zatímco v Bratislavě tak mistrovství Evropy plyne bez zájmu místních a líněji než nedaleký Dunaj, v Maďarsku to žije. V Budapešti, bez výrazných covidových restrikcí, chodí do haly mnoha tisícové návštěvy i na zápasy bez domácí účasti. Města házenou žijí.

Vyvrcholení šampionátu tak nabídne důstojnější sportovní kulisu. Bohužel, čeští házenkáři už u toho nebudou. A mně nezbývá než věřit, že se reprezentanti probojují i na příští mistrovství Evropy. Už se tam začínám těšit.

Jsem totiž přesvědčen o tom, že v házené zaslíbeném Německu podobný nezájem jako na Slovensku nehrozí.