Lindsey Vonnová vybojovala bronz ve sjezdu, Aksel Lund Svindal získal ve stejné disciplíně dokonce stříbro. Porazil ho jen jeho norský krajan Kjetil Jansrud. „Škoda, že jsem nebyl o dvě setiny rychlejší, mohli jsme se podělit o zlato,“ poznamenal Svindal s úsměvem.

Šestatřicetiletý Nor ukončil kariéru jako držitel čtyř olympijských medailí (dvou zlatých), pětinásobný mistr světa a dvojnásobný celkový vítěz Světového poháru. I na konci své dlouhé závodnické cesty byl takový jako dřív přátelský, vtipný, nesobecký.

„Vyhrával velké závody, jezdil dobře, přitom se choval slušně a byl to fajn člověk,“ řekl o Svindalovi jeho někdejší soupeř Ondřej Bank. „Nebyl to jen velký šampion, ale i velký člověk. Zajímal se o ostatní závodníky, vždycky byl ke každému otevřený,“ potvrdil pro kanadskou stanici CBC bývalý elitní sjezdař Erik Guay.

Výhra, nebo nic

Zatímco všeobecná Svindalova oblíbenost mezi lyžaři je nepochybná, Vonnová si mezi soupeřky během kariéry moc kamarádek neudělala. A ani se o to zřejmě moc nesnažila. Do objektivů se uměla oslnivě usmívat, v zákulisí ale nebývalo snadné s touhle enormně sebevědomou Američankou vyjít.

Ovšem jednu věc mají Vonnová se Svindalem společnou: v uplynulých dvou dekádách určovali podobu sjezdového lyžování. Oba také odcházejí ze scény s pořádně zhuntovaným tělem. Jejich neustálý boj se zraněními se stal příslovečným, stejně jako někdy až zběsilá soutěživost.

„Odmala jsem brala jen úspěch. Buď výhra, nebo nic,“ svěřila se Vonnová. Z olympiád a světových šampionátů má jedenáct medailí, celkem vyhrála 82 závodů Světového poháru. Jen legendární Ingemar Stenmark zvítězil víckrát. Mimochodem Stenmarkův rekord chtěla Vonnová za každou cenu překonat. Už se jí to nepodaří. „Nejsem smutná, že končím. Jsem smutná, že končím, aniž bych dosáhla svého cíle,“ prohlásila. I to svědčí o zaťaté povaze téhle rodačky z Minnesoty. Nikdy se neohlížela za tím, co už vyhrála, ale dávala si nové cíle.

Umět znovu vstát

Jak Vonnová, tak Svindal skončili mockrát v děsivých kotrmelcích. Spočítat všechny kosti, které si tihle dva zlomili a pochroumali, by asi zabralo notnou chvíli. Pokud jde o řádně vybarvené modřiny, Vonnová se jimi občas chlubí i na sociálních sítích. A vleklé problémy přiměly jí i Svindala k pověšení lyží na hřebík. Mysl by pořád chtěla, ale tělo už víc nedovolí.

Význam Vonnové a Svindala pro lyžařský sport výstižně shrnul bývalý kanadský sjezdař Brian Stemmle, dnes komentátor CBC: „Nejen že vyhrávali medaile a křišťálové glóby, ale také tvořili velké příběhy. Mnohokrát upadli a dokázali znovu vstát. Právě to dělí skutečné legendy od ostatních vítězů.“

V případě Vonnové a Svindala je ono často zneužívané slovo namístě. Jsou legendami bílých svahů, svět závodního lyžování změnili jako málokdo jiný.