Navíc jeho stáj dostala divokou kartu pro letošní ročník Tour de France. „Při závodě Kolem Ománu byla nádherná atmosféra a perfektní klimatické podmínky," říká. „Tam ráno neřešíte, co si vzít na sebe. Jen si vezmete dres a kraťasy."

Tento závod pořádá společnost ASO, organizátor Tour de France. Je to znát?
Ano, a je opravdu organizačně skvěle zvládnutý, proto se i hvězdy pro Tour v Ománu připravují. Loni se první trojka z Kolem Ománu skoro rovnala první trojce na Tour. Z Evropy to není daleko. Závod má velkou budoucnost a jsem rád, že cyklistika míří do takových končin, které jí mohou finančně hodně pomoci.

Co vás čeká teď?
Teď pojedu Tirreno-Adriatico, pak Criterium International. Následně mám naplánované vysokohorské soustředění, potom závody Kolem Trentina, Kolem Kalifornie, Dauphiné a Tour.

Že jste dostali divokou kartu na Tour, bylo pro vás asi velkou úlevou, co?
Spadl z nás obrovský kámen. Šli jsme do sezony s tím, že se musíme předvést, což stále platí. Tlak ale není takový, když víme, že Tour je jistá. Chceme přesto závody dál vyhrávat. Pro nás i pro pořadatele je lepší, když na Tour přijedeme s nějakým vítězstvím.

Cílem je posun mezi prvodivizní týmy?
To je velký cíl našeho managementu. Vyšli jsme z třetí divize, ale cíl je být v nejvyšší lize.

Vaším osobním cílem je pro změnu jezdit v Top 10?
Chtěl bych na ni zaútočit na Tirrenu a také se pokusit vyhrát etapu. V Ománu už mi přišlo normální jezdit s lidmi z Top 10 na kopci, být tam s těmi nejlepšími, povídat si s nimi. Je to změna proti Vueltě. Mám z těch nejlepších respekt, ale nebojím se jich. Myslím, že už mě berou taky jinak.

Kdo na vás nejvíc zapůsobil?
Froome. Není jednoduché jezdit znovu na čele po takovém úspěchu na Tour, zvlášť psychicky. Očekávání jsou veliká. On ale vyhrál Omán takovým způsobem, že všem vyrazil dech. Jediní, kdo mu mohli konkurovat, byli Uran s van Garderenem. Je hezké sledovat, že i takoví borci nejdou v únoru do závodu s tím, že se rozjedou na sezonu, ale chtějí hned vyhrát.

A jak se cítíte v pozici lídra týmu?
Tlak je větší, tým je od začátku sezony stavěný na mně. Pořád se učíme. Nacvičujeme taktiku i komunikaci během závodu. Ale je to krásný pocit a já mám rád takové výzvy.