Za každý bod, který vstřelí ve víkendových zápasech 41. kola, zaplatí hráči deset korun. Kluby pak celkový počet svých bodů vynásobí stokorunou. Když například skončí zápas poměrem 100:80, celkový výtěžek z utkání bude činit 19.800 korun. Osmnáct tisíc korun věnují za 180 nastřílených bodů kluby, zbytek půjde z peněženek hráčů. Obnos ale může být i větší.

"Osobně jsem se rozhodl, že za každý svůj bod dám dvě stě korun, protože desetikoruna je podle mě málo. Chci, aby se vybralo co nejvíc peněz, protože jde o užitečnou a prospěšnou akci. Snad svým krokem inspiruju i další hráče," uvedl na dnešní tiskové konferenci v Praze Radoslav Rančík, opora mistrovského Nymburka.

Pomoci můžou i divácí

Do charitativní akce se mohou zapojit i diváci ČT. V přímých přenosech ČT4 Sport poběží hned čtyři zápasy 41. kola a lidé během nich mohou posílat dárcovské sms ve tvaru POMOCKOSEM na telefonní číslo 8777, každý azylový dům z jedné zprávy obdrží 27 korun.

V sídle ČT na Kavčích horách začala sbírka neformálně už dnes. Tisícovkou do ní přispěli Jiří Zídek, asistent generálního manažera nymburského klubu a první český hráč v NBA, prezident basketbalové federace Zdeněk Zajíček a předseda asociace ligových klubů Zdeněk Bříza. Všichni tři dokázali proměnit jeden ze svých dvou střeleckých pokusů na venkovním koši.

Nápad na uspořádání projektu "Každý koš pomáhá" vznikl v březnu během finále Českého poháru. "Dobré je, že do akce jdou všechny kluby. Chceme také změnit někdy možná negativní pohled veřejnosti na sportovce a dokázat, že nehledíme jen na sebe," řekl Zídek. "Věříme, že tento projekt nebude pouhou epizodou a něco podobného se bude opakovat každý rok."

Azylové domy na půl cesty pomáhají lidem, kteří po dovršení plnoletosti opouštějí ústavní zařízení a pokoušejí se začlenit do normálního života. Někteří basketbalisté si už prohlédli, kterým domům konkrétně pomůžou. Jeden se dokončuje v Praze-Michli a druhý ve Valašském Meziříčí.

"Lidé, kteří opouštějí dětské domovy, mají většinou velmi limitovanou budoucnost a jsem velmi rád, že aspoň trochu můžu pomoci," řekl Rančík. "Jsme moc rádi, jak se k tomu basketbalisté postavili. Pro nás to bude veliká pomoc," uvedla Eva Mikulecká, ředitelka pražského azylového domu.

Loni se do podobného charitativního projektu zapojily kluby z hokejové extraligy, které vybraným dětským domovům věnovaly část ze vstupného. Z každé prodané vstupenky putovala jedna koruna na konto dětského domova, například ten ve Zlíně získal od tamních hokejistů po sezoně 65 tisíc korun.