„Potěšily mě výkony několika jednotlivců. Ke spokojenosti mi chybí ještě pár finálových umístění a samozřejmě medaile,“ hodnotí šéftrenér reprezentace Vlastimír Perna. Na cenný kov čekají Češi od roku 2012.

Nejvýraznějších úspěchů dosáhl Jan Micka. Jak jste vnímal jeho vystoupení?
Už to, že každý start proměnil ve finále, hovoří za vše. Navíc na jaře dlouho marodil a jeho starty byly ohroženy. Medailové pozice měl nadohled. Jde o náš největší příslib pro olympiádu.

Na 800 metrů scházelo Mickovi k bronzu 4,13 sekundy. Co se za tímto časem skrývá?
Pár vteřin znamená obrovský kus práce, nikdo neodhadne, jestli několik měsíců, nebo let… Výsledky dodají Honzovi na sebedůvěře, dostane další chuť do tréninku. V Glasgow ho poprvé provázelo štěstí. I to může být rozhodující. Osmistovka se odvíjela zajímavě. Vážím si toho, že Honza odvedl maximum, čeho byl schopen.

Poslední české finále zaznamenala Simona Baumrtová. Vrací se po letech stagnace do špičky?
Už v zimě v krátkém bazénu Simča prokázala, že patří mezi evropskou elitu. Našla v sobě chuť do tréninku a klíč, jak se vyrovnat nejlepším. Měla kopec smůly, na stovce i dvoustovce bylo finále blízko. A na padesátce na startu uklouzla. Oceňuji, že to nezabalila a doplavala sedmá.

Baumrtová podklouzla, Barboře Závadové v rozplavbě polohové čtyřstovky upadla čepička. Jedná se jen o smůlu?
Neexistuje pojítko, jde čistě o náhodu. Obě jsou pravé profesionálky. Špatnou předzávodní přípravu nebo nedostatečnou koncentraci u nich vylučuji.

Tím se dostáváme k Barboře Závadové, které finálové vystoupení chybí. Proč?
O neposedné čepičce už jsme hovořili. Ta by rozhodila kohokoli a u děvčat, která mají delší vlasy, je to ještě složitější. Ostatních tří jejích startů si ohromně cením. Bojovat po takovém zklamání, jaké Bára zažila, chce veliké srdce a charakter. Český rekord na 200 metrů motýlek ji alespoň trochu odměnil.

Poslední členkou silného čtyřlístku je Anika Apostalonová. Nečekalo se od majitelky českého i amerického pasu více?
Napoprvé bylo důležité, že Anika zapadla do týmu, jako by v něm byla několik let. Nemá problémy s komunikací. Jde o milou a cílevědomou holku. Má klasické návyky z USA. Pokud nezaplave některou disciplínu dobře, na jejím sebevědomí se to neprojeví. Doufal jsem, že by mohla na stovce kraul postoupit do finále. Na medaili má ještě čas.

Vyzvednete jiný výkon?
Potěšil mě znakař Tomáš Franta, který stejně jako Bára první disciplínu pokazil. Byl hodně dole. Dal se ale dohromady a na stovce dvakrát zlepšil český rekord a skončil dvanáctý.

Kdo vás nejvíce zklamal?
Jmenovat nebudu. Každý, kdo se nedostal do první dvacítky, nemůže být se svým vystoupením spokojený.

Míří české plavání kupředu?
Výsledkově se neposouváme ani nevyklízíme pozice. Naladění týmu a vzájemná pohoda v něm znamená příslib. Snad se projeví už v prosinci v Číně na mistrovství světa v krátkém bazénu. A hlavně za rok v Koreji, kde se na světovém šampionátu v dlouhém bazénu začne bojovat o letenky na olympijské hry v Tokiu.