V Brazílii si Koukal v půlce srpna vyzkoušel sportoviště, na kterých se bude hrát olympiáda v roce 2016, otestoval v prvním možném turnaji nový model počítání a z pohledu předsedy komise sportovců Českého olympijského výboru zjistil, že zprávy o chaosu v přípravě olympiády jsou nadnesené.

"Teď už jsem přesvědčen, že se v Riu vše do začátku her zvládne. Ano, všude se staví, trochu ještě vázne doprava, k dokonalosti spousta věcí chybí, ale hodně se na tom pracuje a rozhodně je na co se tam těšit," řekl Koukal, jenž prošel na turnaji až do čtvrtfinále, v kterém prohrál o bod s pozdějším vítězem Scottem Evansem z Irska.

Testovaný systém na tři sety do 11 bodů, který už několik let používají stolní tenisté, mu poměrně vyhovuje. "S nadsázkou se dá říct, že půjde o jiný sport, protože se to bude pořádně mydlit od prvního míče. Žádné šetření ani velké taktizování v rámci jednoho setu nebude možné," uvažoval na webu Sportinvestu.

Příjemným zjištěním pro něj bylo i klima s maximálně pětadvaceti stupni. "To bude v době olympiády dobře pro sportovce i diváky. V Brazílii je nyní zimní roční období, tak je docela brzy také tma, a tak se bude hodně sportů odehrávat pod umělým osvětlením," řekl.

Problémem může být komunikace. "Anglicky neumí skoro nikdo. Ani na recepci našeho hotelu jsme se nemohli domluvit," přidal Koukal zkušenost.

Na mistrovství světa v Kodani Koukalovi los příliš nepřál - do prvního kola dostal za soupeře ruského více než dvoumetrového bijce Vladimira Ivanova.

"Dokázal už mnohokrát vyzrát na hráče světové desítky. Není jako soupeř příliš oblíben, protože díky jeho výšce se na něj nedá zase tak mnoho vymýšlet a ke všemu se díky své deblové průpravě i přes své dispozice výborně pohybuje. Ale pokusím se mu to co nejvíce znepříjemnit, musím udržet míč co nejvíce ve hře," přemýšlel Koukal.

Pokud by se mu podařilo Rusa vyřadit, jeho dalším soupeřem by mohl být šestý hráč světa Čeng-ming Wang z Číny. "Když jsem s ním hrál před čtyřmi lety, na posledním turnaji předtím, než mi byla diagnostikována rakovina, tak jsem ho dokázal porazit poměrně hladce ve dvou setech a rozhodně bych se ho nebál ani tentokrát. Teď ale musím myslet hlavně na první překážku," dodala česká jednička.