„Ale myslím, že bych ho postupem času stejně přeskočil," tvrdil Švec z brněnské Viktorie, který ve světě figuruje na 160. příčce.

Jak se cítíte v roli nové české jedničky na mezinárodním žebříčku?
Mám radost ze své práce, kterou teď odvádím, a vrací se mi. Doufám, že to dlouho vydrží a snad to napodobím také na českém žebříčku. V něm jsem zatím čtvrtý, ale rozestupy jsou minimální.

Před pěti lety jste figuroval na 450. místě v PSA, v loňském roce jste se pohyboval kolem 200. místa. Čím si vysvětlujete posun?
Rozhodně díky skvělému rozjezdu této sezony. Na Ukrajině jsem hrál finále, na kvalitním turnaji v Anglii jsem se dostal do hlavní soutěže. Navíc nemám žádné slabší výsledky, což je velká výhoda. Na turnajích PSA se totiž nezapočítávají všechny zápasy, ale jejich průměr. Zkrátka hraji stabilně, a to je klíč. Na turnajích nižší kategorie jsem nevypadl už rok v prvním kole, většinou se dostanu alespoň do čtvrtfinále.

Překvapilo vás, že Jan Koukal ukončil PSA licenci?
Určitě, to jsem vůbec nečekal.

Myslíte si, že to udělal také z toho důvodu, že nechtěl být překonaným českým hráčem?
Možná to tak bylo. Je ale pravda, že Honza už moc do zahraničí na turnaje nejezdil. Určitě bych ho brzy předběhl na světovém žebříčku. I tak nechápu, proč to udělal. V prosinci bude PSA turnaj v Praze, kde bude hrát. Kdyby si nezrušil licenci, mohl být rovnou nasazený.

Co říkáte na Koukalovy zahraniční úspěchy? Vyhrál 34 turnajů…
Těžko se mi to hodnotí. Mně bylo okolo třinácti let, když byl Honza v nejlepší formě. V té době jsem to ještě tolik nevnímal. Třináct let po sobě vyhrál alespoň jeden PSA turnaj, což je rekord. Je úspěšný squashista. Jen nevím, proč se vždy zaměřoval na menší turnaje, kde vyhrával. Na větší na-opak moc nejezdil.

Chcete jít jinou cestou?
Osobně se chci raději prosazovat na prestižnějších turnajích. Samozřejmě, že první krok je, abych vyhrával menší.

Je mezi vámi a Koukalem rivalita?
Asi pomalu začíná být. Možná už se trochu cítí být ohrožený. Honza tady byl šestnáct let naprostý squashový král, neměl konkurenci. V nové sezoně dvakrát prohrál s mým spoluhráčem z brněnské Viktorie – Danielem Mekbibem. Myslím, že už by nemusel být tak sebevědomý."

Kromě turnajů v zahraničí zvládáte také německou ligu. Kde přesně?
Hraji v německé Bundeslize za Hamburk. Je to jeden ze tří nejlepších týmů v Německu. Začal být úspěšný asi před rokem, kdy se mu podařilo získat spoustu sponzorů a peněz. Na prvním postu nastupují hráči z první světové desítky. Úroveň ligy je skvělá.

JIŘÍ UHLÍŘ