Startovní pole Eurobasketu tvoří dvě pořadatelské země: Srbsko a Lotyšsko a dalších čtrnáct týmů, které si účast vybojovaly v dlouhodobé kvalifikaci. Právě v ní zazářily Češky, které slavily postup potřinácté v řadě. Základní skupinu dokázaly ovládnout, když za sebou nechaly třetí nejlepší celek posledního evropského šampionátu, Belgii. Prvenství ve skupině mělo velký vliv na to, že svěřenkyně trenéra Svitka byly vytaženy ze druhého koše.

Z utkání FK Kolín - Vysoké Mýto (2:2, PK 4:2).
Hra dobrá, výsledky horší. Divizní Vysoké Mýto trápí střílení gólů

Obě pořádající země měly možnost vybrat si jeden tým, který bude hrát v jejich zemi, ale v opačné základní skupině. Dělo se tak na geografickém základě. Lotyšky, které byly také ve druhém koši, si vybraly Švédsko. K Seveřankám byla do skupiny B vylosována Francie, která se na posledních třech šampionátech starého kontinentu vždy zarazila až před zlatou bránou. Jelikož ve skupině A už byl tým ze druhého koše, musel první vytažený celek vylosován do béčka. A jím byla Česká republika. Ze třetího koše přibyla do „české“ skupiny ještě Černá Hora.

Vidí šanci na postup

„Můžeme být celkem spokojení. Na závěrečném turnaji už se dá těžko vybírat. Všechna družstva, která se kvalifikovala, si to svou kvalitou zasloužila. Vypadá to, že Černá Hora by mohla být ze třetího koše nejhratelnějším soupeřem. Ze čtvrtého jsem nechtěl Slovinky, protože mají opravdu dobrý tým,“ hodnotil los trenér národního týmu Štefan Svitek.

České basketbalistky se představí v Rize. Vítěz skupiny postupuje přímo do čtvrtfinále, které už se hraje v Bělehradě. Týmy na druhé a třetí příčce si to ještě v lotyšské metropoli rozdají křížem o postup do play off.

„Myslím, že šanci na postup určitě máme. Všechna družstva jsou na dobré úrovni, ale šanci tam vidím,“ odhaduje slovenský kouč.

Brankář Liverpoolu Alisson Becker.
Měli jsme za něho zaplatit víc. Liverpool po postupu oslavuje gólmana Alissona

Šampionát zahájí 27. června a skončí 7. července. Skupiny A a B se hrají v Rize, skupiny C a D v srbských městech Niš a Zrenjanin.

Skupina A: Ukrajina, Velká Británie, Lotyšsko, Španělsko
Skupina B: Švédsko, Francie, Česká republika, Černá Hora
Skupina C: Maďarsko, Turecko, Slovinsko, Itálie
Skupina D: Bělorusko, Rusko, Belgie, Srbsko