První den světového šampionátu na dánském pobřeží nesvědčil Čechům ostrý a studený vítr, ženy a junioři za špičkou zaostali, výjimkou byl skvělý výkon mladíka Tomáše Kopeckého v kategorii do 23 let, který slavil čtvrté místo. Ani druhý den, kdy naopak Bogense zalilo slunce, ale čeští cyklokrosaři neoslnili. Mezi ženami do 23 let byla nejlepší Jana Czeczinkarová na 15. místě, v mužích dojel Michael Boroš na 14. pozici.

Nejlepší český cyklokrosař Michael Boroš se po startu usadil kolem patnácté pozice, pak začal ale soupeře předjíždět. Ve čtvrtém okruhu byl dvanáctý, v pátém dokonce devátý, jezdil ve třetí skupince. Jenže pak se začal český jezdec opět propadat. V osmém kole byl na šestnáctém místě, do dvanáctého cílového okruhu dokázal svou pozici vylepšit jen na 14. místo. Tomáš Paprstka byl klasifikován 38., Jan Nesvadba byl na 44. pozici.

Závod opanoval Van der Poel

Závod jednoznačně opanoval, stejně jako celou sezonu Mathieu Van der Poel, v Dánsku získal svůj druhý titul mistra světa v elitní kategorii. V této sezoně, kam přijel, tam vyhrál. V Bogense sice v prvním kole ještě jezdil společně s Van der Haarem, trojnásobným světovým šampionem Van Aertem a vítězem světového poháru Aertsem, ve druhém okruhu za to ale fenomenální Nizozemec „vzal“ a všem ujel.

Ve čtvrtém okruhu z dvanácti se k němu na špičku sice na chvilku dotáhl Van Aert, o kolo později předvedl Van der Poel ale další skvělý nástup a opět odjel. V polovině závodu měl náskok už čtrnácti vteřin, v závěru se pak, než před cílem zvolnil, pohyboval i okolo půl minuty.

O stříbro bojovali až do posledního kola Wout Van Aert a Toon Aerts, druhý jmenovaný ale v závěru upadl a „zbyl“ na něj bronz.

V neděli, druhý den světového šampionátu cyklokrosařů, se vydaly na trať také ženy do 23 let. Největší českou nadějí, která podle optimistických odhadů odborníků měla zasáhnout i do bojů o medaile, byla Jana Czeczinkarová. Jenže…

I když závod zahájila dvaadvacetiletá Češka skvěle, cílem projela až ve druhé desítce. Ve výsledkové listině jí patří 15. příčka. „Start se mi povedl, ale ve druhém kole jsem si to nechala trochu poodjet a začala jsem dělat chyby,“ říkala médiím v cíli hodně zklamaná Czeczinkarová, pro kterou to byl poslední závod v kategorii do 23 let.

Česká naděje tempo neudržela

Czeczinkarová vyrazila po asfaltu v dánském Bogense opravdu výborně, dařilo se jí i v terénu a po prvním kole dokonce celý peloton vedla. Vše vypadalo skvěle, medailové myšlenky českých fanoušků se probouzely.

Ale… Ve druhém okruhu se začala česká naděje propadat. Czeczinkarová nestačila tempu vedoucí skupinky, která čítala osm dívek a nabrala na ně ztrátu.

V posledním kole, kdy se na špici hodně taktizovalo, se sice opět k vedoucí skupině česká závodnice dotáhla, přišla ale další chyba a konec medailových nadějí. „Nohy nějak nejely do tahu. Nedokázala jsem tam nechat úplně maximum. Dnes jsem ztrácela při zbytečných chybách,“ dodala.

Dalším Češkám se také příliš nedařilo. Nikola Bajgerová byla 34., Kamila Janů 35. a Elizabeth Ungermanová dojela na 37. pozici.

O zlato se mezi ženami do 23 let bojovalo až do úplného závěru velmi dramatického závodu. Do posledního kola vjížděla jedenáctičlenná skupinka. Nakonec se radovaly cyklokrosařky z Nizozemí, které „braly“ všechny tři medaile. Z titulu se radovala Inge Van der Heijden, druhá projela cílem Fleur Nagengast, bronzová skončila největší favoritka Ceylin Del Carmen Alvarado.

Ženy do 23 let: 1. Inge Van der Heijden, 2. Fleur Nagengast, 3. Ceylin Del Carmen Alvarado (všechny Nizozemí)…, 15. Jana Czeczinkarová, 34. Nikola Bajgerová, 35. Kamila Janů, 37. Elizabeth Ungermanová.

Muži: 1. Mathieu Van der Poel (Nizozemí), 2. Wout Van Aert, 3. Toon Aerts (oba Belgie)…, 14. Michael Boroš, 38. Tomáš Paprstka, 44. Jan Nesvadba