Aby se dostala do závodního transu, pustí si do uší rap nebo hip hop. Aby ukojila své chuťové buňky, dá si nejraději rakouský trhanec s rozinkami.

A teď se chystá naplnit svoji touhu po vítězství. Na mistrovství světa ve Val d'Isere chce americká sjezdařka Lindsay Vonnová z pěti závodů vytěžit pět medailí.

„Když budu mít dobrý den, tak si myslím, že jsem schopná být do tří v každé disciplíně,“ prohlásila Vonnová.

Poprvé se pět disciplín na programu světového šampionátu objevilo roku 1987. Dosud se podobný kousek povedl pouze Lassemu Kjusovi z Norska ve Vailu v roce 1999.

Vonnová, která dříve jezdila pod rodným jménem Kildowová, nemluví do větru. Od té doby, co si v dojemném obřadu u sjezdovek v Park City vzala svého milého a bývalého sjezdaře Thomase Vonna, se z ní stala všeumělka.

Čtyřiadvacetiletá rodačka ze St. Paul v Minnesotě šokovala začátkem sezony výhrami ve slalomu. Naposledy to dokázala při generálce před mistrovstvím v Ga­Pa.

„Chtěla jsem všem ukázat, že nejsem jednostranná. že se dá naučit slalom i obří slalom a být všestrannou. Myslím, že minimálně ve slalomu to vyšlo perfektně,“ měla radost.

Dlouho ale byla vnímána jen jako specialistka na rychlostní disciplíny. Možná právě proto touží nejvíce po zlatu ve sjezdu. Titul mistryně světa ve své sbírce ještě nemá.

„Ano, hlavním cílem je vyhrát sjezd,“ prohlásila vedoucí žena celého pořadí Světového poháru i této disciplíny. „Skutečně se chci stát mistryní světa, chci to dokázat, ale určitě to nebude snadné.“

Kvůli sjezdu byla loni po sezoně speciálně trénovat ve Val d'Isere, aby si „osahala“ nový kopec právě pro sjezd.

„Jezdilo se mi tam skvěle,“ říkala o sjezdovce Solaise. „Ten kopec je velkou výzvou. Začíná mírně, ale střed je velice náročný technicky, protože je po strmém svahu. Bude to opravdová zkouška.“

Přitom na středisko v Savojských Alpách má skvělé vzpomínky. V sedmnácti zde získala roku 2001 za 26. místo v super-G své vůbec první body do Světového poháru. O čtyři roky na staré sjezdovce slavila výhru ve sjezdu.

„Francii mám ráda, ale uvidíme, jestli se můj pocit ještě umocní,“ smála se.

Jisté je, že na mistrovství přijíždí jako největší favoritka. Loni vyhrála Světový pohár, letos seriál vede.

„Přijímám,“ nebojí se vítězka již 18 závodů ve Světovém poháru, čímž vyrovnala americký rekord Tamary McKinneyové. „Jsem zkušenější, hodně jsem se naučila. Zejména jsem zjistila, jak vstřebávat tlak okolí,“ řekla.

Svým soupeřkám, třeba své velké kamarádce Marii Rieschové z Německa, s kterou se přetahuje o vedení v SP, vzkazuje, jak ustát očekávání. „Musíte se soustředit na sebe a své plány. Nestarejte se o okolí, o to, co se kolem vás šušká. Zůstaňte uvolněné.“

Snad jí to opravdu pomůže.

Na mistrovství světa předloni v Aare získala dvě stříbra, ale jinak na velkých podnicích moc neuspěla. Třeba na olympiádě v Turíně ošklivě spadla v tréninku sjezdu. S bolavým bokem byla osmá.

„Věřím, že to je minulost. Chci si dokázat, že ve Val d'Isere uspěji. Nebude to jednoduché, ale těším se na to."