Dvaadvacetiletý Pidcock nejprve po úniku při přejezdu Col du Galibier, kam peloton zamířil už ve středu, dojel skupinku uprchlíků a poté jim při sjezdu z Col de la Croix de Fer pomohl udržet náskok před pelotonem.

O úspěchu letošní mistr světa v cyklokrosu a bikerský šampion z olympiády v Tokiu rozhodl nástupem v závěrečném stoupání na Alpe D'Huez. Do cíle dojel s náskokem 48 sekund před Jihoafričanem Louisem Meintjesem.

Dánský cyklista Jonas Vingegaard vyhrál náročnou 11. etapu Tour de France v Alpách.
Drama v Alpách. Pogačar přišel o žlutý trikot, do čela se vyšvihl Vingegaard

„Bylo to neuvěřitelné, šílený zážitek,“ jásal Tom Pidcock. „Skoro nic teď neslyším, možná mám z toho rámusu poškozený sluch," popsal vítěz svůj dojem z frenetických fanoušků na slavném vrcholu.

Pogačar ztácí na Dána přes dvě minuty

Třetí příčku obsadil čtyřnásobný vítěz Tour Chris Froome. Sedmatřicetiletý britský jezdec se dočkal prvního výrazného výsledku od vážného zranění při pádu na Critériu du Dauphiné v roce 2019.

„Dal jsem do toho absolutně všechno, abych tu etapu vyhrál, nemám čeho litovat. Po tom všem, čím jsem si prošel v posledních třech letech, jsem skončil třetí na jedné z nejnáročnějších etap Tour. S tím můžu být opravdu spokojený,“ usmíval se Froome.

Mo Farah.
Z otroka v dětství olympijskou legendou. Běžec Farah odkryl svůj životní příběh

Žlutý dres bez větších problémů udržel Vingegaard, který odrazil všechny útoky Tadeje Pogačara v závěrečném stoupání a dojel šestý. Slovinský vítěz předchozích dvou ročníků, který o vedení přišel po středečním výpadku, byl pátý.

Pogačar se díky tomu posunul na druhé místo celkového pořadí a na Vingegaarda stále ztrácí dvě minuty a 22 sekund. Na třetí příčku poskočil Geraint Thomas s odstupem dvou minut a 26 sekund od lídra.