„Kvůli zdravotním problémům jsem se oficiálně rozloučila s plaveckou kariérou. Bylo to pro mě velmi těžké a stále je, ale věřím, že to bylo správné rozhodnutí. Život je plný překážek a já musím zvládnout další z nich,“ hlesla mladá kráska z bazénu. Své rozhodnutí oznámila v emotivním proslovu při víkendovém mistrovství republiky v Ústí nad Labem.

Olympionička z Ria drží české rekordy na 50 a 100 metrů motýlek. Má bronz z mistrovství světa juniorů a dvě stříbra z juniorské Evropy.

V posledních měsících ji trápila zranění a loni v prosinci u ní lékaři diagnostikovali autoimunitní onemocnění postihující klouby.

Když tělo řekne dost. Lucie Svěcená není jediná, kdo se musel vzdát sportovní kariéry kvůli zdraví. Předčasný konec potkal i biatlonistku Jitku Landovou, která měla chronický únavový syndrom. „Je to těžké ukončit kariéru, když se vám ještě nechce, ale teď už bych to nevrátila. Normální život je nádherný,“ řekla v rozhovoru pro Deník.

Revmatoidní artritidou trpěla, stejně jako Svěcená, i dánská tenistka Caroline Wozniacká. Ta oznámila konec v 29 letech. Nevyléčitelná nemoc ale nebyla důvodem. „Na kurtu jsem si splnila vše, o čem jsem kdy snila. V životě ale není jen tenis. Chci dělat věci mimo kurt. Můj konec nemá nic společného s mým zdravím,“ řekla někdejší světová jednička.

A pak je tu případ Ondřeje Synka. Veslař sice neukončil kariéru, ale kvůli syndromu nejasného snížení výkonu se vzdal olympiády v Tokiu.

Jablonecká biatlonistka Jitka Landová
Landová: Je těžké končit, když se vám nechce. Ale normální život je nádherný

„Na vyšetření mi oznámili, že mám počínající revmatoidní artritidu. Rozhodnutí mého docenta bylo skončit s vrcholovým sportem. V tu chvíli jsem stála před rozhodnutím, zda bojovat o kvalifikaci na olympiádu, či ne. Mé rozhodnutí nebylo jednoduché a jednoznačné, ale touha bojovat o účast na olympiádě byla silnější,“ napsala v březnu na Facebook.

Po měsících mučení se rozhodla, že kariéru ukončí. „Po dlouhé době trápení se a ničení svého těla jsem si uvědomila, že plavání bohužel není všechno a že zdraví budu potřebovat mnohem víc,“ řekla ambasadorka aplikace Aktivně a zdravě, která v minulosti měla problémy s váhou.

Největší úspěchy Lucie Svěcené: 
- držitelka českých rekordů na 50 a 100 m motýlek
- 73x titul mistryně České republiky
- účastnice letních olympijských her RIO 2016
- 4. a 6. místo na mistroství Evropy juniorů 2012
- 2x stříbro z mistrovství Evropy juniorů 2013
- 1x bronz z mistrovství světa juniorů 2013
- 2x stříbro ze štafety na mistrovství Evropy 2012 a 2013
- 6., 7. a 9. místo na Youth Olympic Games 2014