Náročné úterní pokračování slavného etapového závodu přineslo několik dílčích změn v pořadí.
Peloton na 159 kilometrech čekala dvě těžká stoupání do výšky přes dva tisíce metrů nad mořem a dva neméně náročné sjezdy. Startovalo se ze švýcarského Martigny a přes italské území se cyklisté dostali zpět do Francie, konkrétně do cílového města Bourg-Saint-Maurice.
Krátce po startu se z hlavního pole odpoutala skupina dvaceti jezdců. Z ní posléze unikla dvojice Pellizoti, Karpec, která si dojela pro největší část bodového koláče do hodnocení vrchařské soutěže.
Z pelotonu naopak už v prvním stoupání odcouvali slabší vrchaři včetně Brita Cavendishe nebo Nora Hushovda.
Na úpatí druhého kopce, kde uprchlíci opět dojeli vedoucí duo, ztrácela početná skupina se Španělem Contadorem i Čechem Kreuzigerem na čelo čtyři a půl minuty.
Jezdci stáje Saxo Bank v tu chvíli nasadili ďábelské tempo a na chvostu odpadával jeden závodník za druhým. Nestačili mu ani Evans, Nocentini, Hincapie nebo mladý Martin.
Práci svých kolegů se snažili zúročit bratři Schleckové. Contadora a nakonec ani Armstronga ale ze svých zad setřást nedokázali. Američan sice stejně jako Kreuziger nezachytil Andyho opakované nástupy, vlastními silami se ale dokázal k ostatním favoritům dotáhnout. A po pár kilometrech se totéž povedlo i českému cyklistovi.
Astarloza si dojel pro životní úspěch, spokojen byl i Kreuziger
V začátku 30 km dlouhého sjezdu do cíle ošklivě havaroval zkušený Němec Voigt. Sedmatřicetiletý závodník neustál terénní nerovnost a ve velké rychlosti dopadl na tvrdý asfalt. Ihned byl převezen do nemocnice a s další účastí na letošní Tour se musel rozloučit.
Dva kilometry před páskou nastoupil ostatním Španěl Mikel Astarloza ze stáje Euskaltel-Euskadi a dojel si pro vítězství. „Jsem dobrý vrchař a dokážu se držet i na rovině. Ve spurtu ale nemám šanci. Proto jsem zaútočil dál před cílem a ono to vyšlo,“ svěřil se reportérům šťastný vítěz.
Contador dorazil do cíle jako desátý a s přehledem udržel žlutý trikot. „Byla to hodně těžká etapa. Byl jsem sice schopen reagovat na nástupy bratří Schlecků, především s Andym to ale nebylo vůbec jednoduché,“ prohlásil Španěl, který ocenil i Armstrongův výkon. „Lance dnes ukázal jakým je šampionem.“
Stejný čas jako vedoucí muž zaznamenal i Kreuziger, který se v průběžném pořadí posunul ze šestnáctého na dvanácté místo. Vytouženou desítku tak má rodák z Moravské Třebové na dosah. Chybí mu k ní jen 41 sekund.
„Jsem spokojen. Po dni volna se většinou necítím úplně v pohodě, mám trošku problémy se změnou rytmu. Mám radost, že jsem si v posledním kopci dojel tu skupinu,“ prohlásil Kreuziger na svém oficiálním webu.
„Pellizotti odjel ve snaze udělat si náskok na čele vrchařské soutěže a to se podařilo. Teď už ten dres musíme udržet. Nibali tady prokazuje, že má výbornou formu a já přijel s ním, takže to dopadlo dobře,“ uzavřel český cyklista.
Ve středu je na programu další horská etapa s pěti vrchařskými prémiemi, z nichž čtyři jsou bodované jako první kategorie.
Průběžné pořadí (po 16 z 21 etap): 1. Contador 67:33:15, 2. Armstrong –1:37, 3. Wiggins (Brit./Garmin-Slipsteam) –1:46, 4. Klöden (Něm./Astana) –2:17, 5. A. Schleck (Luc./Saxo Bank) –2:26, 6. Nibali (It./Liquigas) –2:51, 7. Le Mevel (Fr./Francaise des Jeux) –3:09, 8. F. Schleck (Luc./Saxo Bank) –3:25, 9. Sastre (Šp./Cervélo TestTeam) –3:52, 10. Vande Velde (USA/Garmin-Slipstream) –3:59, … 12. Kreuziger –4:40.
Zelený trikot (spurteři): 1. Hushovd (Nor./Cervélo TestTeam) 218, 2. Cavendish (Brit./Columbia-HTC) 200, 3. Rojas (Šp./Caisse d`Epargne) 126.
Puntíkovaný trikot (vrchaři): 1. Pellizotti 159, 2. Martínez (Šp./Euskaltel-Euskadi) 101, 3. Fédrigo 97.
Bílý trikot (jezdci do 25 let): 1. A. Schleck 67:35:41, 2. Nibali –25, 3. Kreuziger –2:14.
Týmová soutěž: 1. Astana 201:08:46, 2. AG2R-La Mondiale –2:32, 3. Garmin-Slipstream –5:54.