„Jezdí se už pár let. Vím, co od něj asi mohu čekat ideální délky etap, jeden dojezd na kopec, dvě těžší etapy a pak pro sprintery, což by mi mohlo vyhovovat."

Sezonu zahájíte pěkně v teple. Těšíte se?
Je určitě lepší začínat v podnebí, jaké panuje v Arábii, kde jsou teploty kolem 21 stupňů, než jako loni Kolem Středozemního moře, kde mrzlo. Navíc to není daleko, ani ne šest hodin letu. I časový posun je minimální. Směrem k Tirrenu a dalšímu programu je to ideální rozjezd.

Přiměl vás ke změně i fakt, že jste loni dvakrát zkraje sezony nastydl?
Ano, zvlášť když nám potvrdili, že prvních 14 dní v lednu budeme trénovat na Kanárech. Přelétnu do podobného podnebí. Záběr na tělo při prvních závodech v teple nebude takový šok. Jediné negativum je hodně přejezdů v Ománu. Bydlí se tam na jednom místě, nemáme týmové autobusy a auty se jezdí třeba tři až čtyři hodiny na start a z cíle.

Loni byl Omán setkáním favoritů Tour. Bude to tak i letos?
Nevím, jak to bude. Jde o trojblok závodů Dubaj, Katar, Omán. Dřív bylo povoleno z Kataru do Ománu měnit jen dva lidi v týmu. Teď se tým může vyměnit skoro celý, to je velká pohoda. Uvidíme, kdo přijede.

Pojedete na umístění, nebo spíš rozjezdově?
Tím, že navazující závody už budou poměrně blízko, musím to brát už jako takový první test.

Pojede také Alberto Contador?
Myslím, že ne. On má začínat v Algarve.

Můžete být tedy v Ománu lídrem?
Teoreticky. Pojedeme asi lídr nelídr, komu to půjde. Měli bychom tam být já, Roche, Majka.

S přípravou jste zatím spokojený?
Určitě. I chladno bylo zatím poměrně suché, člověk pak může objet v klidu tři čtyři hodiny a dát navrch nějakou posilovnu. Když to takhle zvládnu v prosinci, je to ideální k tomu, abych mohl začít trénovat hodně intenzivně v lednu.

Už vám silniční kolo chybělo?
Docela ano. Návrat byl ale trochu šok. Jezdil jsem mezitím hodně na horském kole, a když jsem se vrátil na silničku, přišla mi taková vratká. Z horského kola není návrat jednoduchý, ale zase vám dodá hodně síly, když na něm objedete 80 kilometrů po lesních cestách nebo i po silnici na širších pláštích.

Projevil už se Oleg Tinkov coby nový majitel stáje?
Zatím ne, má ale jako majitel úplně jiné vystupování. Oproti loňsku chápe hodně souvislostí a dost věcí si s Bjarnem Riisem (manažer týmu) vyjasnili. Tým má teď kapitál a to je strašně důležité. Nemusí se ohlížet na sponzory a může i něco koupit.

Jak často jste v kontaktu s týmem?
Pravidelně jsem v kontaktu s trenérem, s Bjarnem se slýcháme tak jednou za deset dní. Detailní informace o mé kondici má od trenéra. On je i zastáncem toho, abych v prosinci dělal i jiné sporty, protože ví, že kola pak budu mít nad hlavu.

Budete teď zase o něco silnější směrem k týmu Sky?
Už loni jsme byli silní, jen Alberto (Contador) nebyl na Tour úplně stoprocentní, chyběl tam ten poslední článek. Jako tým jsme ale vyhráli na Tour týmovou klasifikaci, to o síle týmu svědčí. Froome a Sky byli excelentní, ale on měl k ruce skvělého Porta. Ten má teď jet Giro, může být na Tour trochu unavenější. Situace se může měnit.

Dal vám Tinkov najevo, že jste klíčový člen týmu?
Myslím, že určitě. Tým je hodně stavěný na Albertovi, ale pak jsem tam já, Roche, Majka. Můžeme mluvit do programu, který chceme jet. Do týmu jsem se dobře zapsal, to je má výhoda. Už teď na soustředění jsem se cítil uvolněněji než loni, kdy jsem se poznával s celým tím osmdesátičlenným ansámblem jezdců a realizačního týmu. Chtělo to čas.

Už tedy máte přesný program celé sezony?
Mám ho postavený, ale slíbil jsem, že ho prozradím až někdy začátkem nového roku. Ale úvod sezony je hodně podobný tomu loňskému s tím, že pojedu Omán.