„Jede na zkušenou, není pod tlakem. Záleží, co vydrží,“ říká Vladimír Vávra, šéf silniční komise české cyklistiky. „To je obrovská pocta, výraz důvěry. Jen výjimečně dostane někdo mladý takovou šanci,“ říká Roman Kreuziger starší, bývalý cyklokrosový šampion a jezdcův otec. Jedenadvacetiletý cyklista byl včera na cestě do Viga, kde Vuelta v sobotu začne.

Bude tam jediným Čechem. Druholigová španělská stáj Relax Gam nepostavila Hrušku. Účast Padrnose a Raboně se nečekala. Nachlazený Kreuziger byl teď v srpnu odvolán z Německé tour, aby uspořil síly pro Vueltu. „Dal se dokupy,“ říká otec. Jeho závodní program vyvrcholí na světovém šampionátu ve Stuttgartu koncem září. Nominaci do silničního závodumájistou. Češi smějí podle žebříčku světové federace UCI nasadit jen tři muže. Druhým by měl být Mareš z domácí formace Whirlpool a třetím někdo z tria Faltus, Kozubek, Andrle. Časovku pojede Raboň, jehož stáj T–Mobile vybaví speciální ultralehkou kombinézou. S ním pak jeden z trojice Sosenka, Andrle, Kozubek. Rozhodne se 16. září po klasice Praha – Karlovy Vary – Praha.

„Věříme, že letos nebudou provázet výpravu žádné problémy,“ říká Vávra. V posledních letech to byly z české strany tahanice a ostuda, ještě než se otočilo pedály. Velmoci nasadí devítičlenné týmy, proti nim má česká miniekipa jen minimum šancí. „Jenže nebude to o taktice, ale o tom, kdo vydrží. Musí se chytit a šlapat. Jen dojet znamená úspěch,“ tvrdí Kreuziger starší. Ve Stuttgartu čeká na 267 kilometrech neuvěřitelných 5679 metrů převýšení…