Nejdřív musel skousnout, že v nemocnici pobude delší dobu. „Operace prasklého menisku sice dopadla dobře, ale za dva týdny mě řezali znova. Do kolena se mi dostal nějaký zánět,“ zavzpomínal závodník Dukly. „Nerad bych, aby to vyznělo nějak nepatřičně, ale to, co tady v březnu a dubnu probíhalo, mi hrálo do karet. Mám čas dostat se do formy,“ poznamenal účastník olympijských her v Riu.

Po chirurgickém zákroku stihl na Julisce několik rehabilitací, ale pak ji zavřeli. Cvičil doma, ale za čas dostal výjimku. „Mohl jsem chodit na antigravitační běhátko. Člověka krásně nadnáší a dá se na něm běžet i na dvaceti procentech váhy,“ popisoval.

Bylo to jediné, co mohl dělat. Na Dukle nebyly v provozu bazén ani šermírna. „Vzhledem k tomu, že nám zrušili všechny starty, nebylo se stejně na co připravovat. Trénovalo se hlavně venku a já jsem se mohl zapojit,“ vysvětloval mistr Evropy z roku 2016.

Neklouzavé pláty

„Nejdřív jsme začali šermovat, i když jen na ochoze tribuny na Julisce. Natáhli jsme tam neklouzavé pláty, které mají rozměry planše. U šermu je nutné udržovat vzdálenost, jinak přijde zásah. Je to ideální sport do karantény,“ usmíval se rodák z Prahy.

V současnosti pětibojaři pilují všechny disciplíny. „Naposledy se tento týden otevřel bazén, k dispozici máme venkovní střelnici a za koníky jezdíme do Poděbrad. Normálně trénujeme, ale není to moc veselé. Nevíme, kdy se začne závodit,“ krčil rameny devětadvacetiletý reprezentant.

„Přitom nejde na čtyři měsíce vysadit. Musíme se udržovat, kdyby se přece jen rozhodlo, že v září pojedeme na mistrovství Evropy. Doma si asi zazávodíme na konci prázdnin,“ zmínil Kuf Memoriál Milana Kadlece.

S mezinárodními závody to vypadá bledě. „Aby se uskutečnily, museli by mít všichni účastníci stejné podmínky. My jsme na tom momentálně možná nejlíp, ale jinde se moc nesportuje. Pokud by se měl šampionát konat a někdo by řekl, že se u nich ještě nesmí plavat, neměl by proběhnout,“ vysvětlil. „Jestli se začne závodit, výsledky nebudou mít vliv na olympijskou nominaci. Body do světového žebříčku se letos nebudou udělovat. Připočítávat se začnou až v příští sezoně a na tu se všichni soustředíme,“ dodal Kuf.

Tomu ke startu v Tokiu mohou pomoci body za páté místo z loňského ME. „O jistotu ale budu muset ještě zabojovat.“