Dobrá zpráva: nezbláznila se, prémii si užila ve zdraví.
Letos v létě bude v Riu ve hře vyšší jackpot, Češi dostanou víc. Nový „ceník" medailí včera schválilo plénum Českého olympijského výboru.
Zlato = 1,75 milionu.Stříbro = 875 tisíc.
Bronz = 525 tisíc.
Vyšší odměny dostanou i členové realizačních týmů.
„Za posledních osm let se česká ekonomika kvůli inflaci a růstu cen změnila, zvýšení odměn by mělo tyto změny vyrovnat. Chceme odměnit medailisty nejen za jejich sportovní úsilí, ale i za propagaci, kterou jejich úspěch přinese celé České republice," řekl Martin Doktor, sportovní ředitel Českého olympijského výboru a šéf výpravy pro Rio.
Pro srovnání: před čtyřmi lety v Londýně si mohl olympijský vítěz ze Singapuru vydělat přes 16 milionů korun, jenže asijský ministát získal jen dva bronzy. Po zimní olympiádě v Soči ušetřil Kazachstán, který chtěl být nejštědřejší: za zlato by vyplatil víc než pět milionů korun.
Zato třeba Britové bývají tradičně bez odměn.
A Češi? Ještě v roce 1992 se medailistům rozdávaly tehdy moderní Favority. „Vydržel mi čtyři roky," vzpomínal střelec Petr Hrdlička, olympijský vítěz z Barcelony.
S penězi se mělo začít dva roky nato po zimních hrách v Lillehammeru, ale Češi se z Norska vraceli bez medaile. Systém odměn se vyvíjel: třeba hvězdný kanoista Doktor dostal po dvou vítězstvích v Atlantě 1996 prémii jen za jedno zlato, tenkrát 600 tisíc.
Ale je olympiáda vážně o penězích? Když se o nich chcete bavit s vodním slalomářem Vavřincem Hradilkem, jenž si před čtyřmi lety v Londýně dojel pro stříbro, nejdřív dvakrát zopakuje slovo ježíšmárja.
Pak se rozmluví: „Peníze mi nejsou ukradené, ale když se řekne olympiáda, finance jsou poslední věc, která by mi ji asociovala. Myslím, že hry nejsou o prémiích za medaile, největší zážitek je BÝT tam."
MARTIN MLS