Vlastní testy kontrolních vzorků nechá provést Americká antidopingová agentura (USADA), která tak chce vyhovět Landisovým námitkám zpochybňujícím důvěryhodnost francouzské laboratoře. Landis měl po 17. etapě loňského ročníku slavného závodu pozitivní test na testosteron a hrozí mu odebrání triumfu i dvouletý distanc.

Cyklista však trvá na své nevině a má jasno, která laboratoř by měla nové opakované testy kontrolních vzorků provést. V Los Angeles se však opravuje přístroj, který vzorky testuje, a do pondělka, kdy mají být testy provedeny, nebude k dispozici. "Nemůžeme je provést. Máme jeden přístroj, a ten je porouchaný," řekl agentuře AP Don Catlin, který nedávno odstoupil z funkce šéfa laboratoře UCLA.

Klíčový přístroj nefungoval už v době prvních kontrolních testů, které tak Američané nechali provést ve francouzské laboratoři, jež dělala dopingové testy během Tour. Landis trvá na tom, že americká laboratoř je lepší a přinesla by jiné výsledky. "Laboratoř UCLA je považována za nejlepší na světě a jsem plně přesvědčený, že kdyby se tyto vzorky testovaly tady, výsledek by byl negativní. Proto jsem žádal, aby testy byly provedeny v UCLA, což USADA opakovaně odmítla," prohlásil.

Na jediné laboratoři trvá i nyní a technické problémy ho nezajímají. "Jestli je přístroj v provozu, nebo není, to není náš problém. Pořád bychom rádi viděli, aby testy byly provedeny v UCLA," uvedl Landisův mluvčí Michael Henson. V polovině května jednatřicetiletý Landis předstoupí před arbitráž, kde bude zřejmě zpochybňovat práci francouzské laboratoře. S výjimkou vzorku po 17. etapě byly všechny Američanovy testy během loňské Tour negativní.