„Všechny velké závody mají v názvu svou zemi. Rozhodli jsme se to udělat také, aby bylo jasné, že se jedná o národní závod. Vyhovuje to nám i hlavnímu sponzorovi. Budujeme národní sportovní poklad,“ uvedl na tiskové konferenci ředitel závodu Leopold König, bývalý úspěšný závodník, který se na nejprestižnějších závodech Grand Tour dokázal umístit v elitní desítce.

Přijede na Moravu Froome?

S jeho slovy souhlasí i ředitel vnějších vztahů a udržitelnosti společnosti Sazka Petr Jonák. „Sazku v cizině moc lidí nezná, ale název Czech Tour bude umět každý identifikovat. Vyplatí se to závodu i nám. Podpora není dána logem v názvu. Věříme, že tenhle závod má potenciál stát se jedním z největších závodů v Evropě,“ poznamenal.

Roman Staněk na trati saúdskoarabského okruhu v Džiddě.
Chyby a penalizace. Rychlost nám nechybí, říká Staněk po druhém dílu F2

Organizátoři mají ve dnech 27. do 30. července přislíbenou účast dvou elitních týmů Jumbo-Visma a Bora-hansgrohe z World Tour. „Vedeme jednání s dalšími formacemi včetně těch worldtourových,“ pokračoval ředitel.

Není vyloučena eventualita, že by se na Moravě mohl objevil čtyřnásobný vítěz Tour de France Chris Froome, který je momentálně členem stáje Israel-Premier Tech. „U Chrise bude hodně záležet, jestli pojede Tour de France. Pokud by v sestavě nebyl, jeho účast by byla reálnější,“ nastínil König.

V královské etapě dvakrát na Dlouhé stráně

Dále prohlásil, že závodníky na trati nečeká nic pěkného. Trasa čtyř etap vydá 666 kilometrů, během nichž nastoupají přes 11 tisíc výškových metrů. V královské třetí etapě se dvakrát pustí do stoupání na ikonické Dlouhé stráně, přičemž cíl je čeká až po dalším výšlapu na Červenohorském sedle.

Mathias Vacek
Bratrský souboj na italských silnicích. Vackové pojedou poprvé jako soupeři

„Tenhle závod vyhrávají vrchaři a tak to bude i dál. Věřím, že to je cesta, jak přitáhnout nejlepší týmy. Chceme vidět agresivní závodění a etapy na Czech Tour - co se týká převýšení – jsou srovnatelné s těmi, jaké jsem poznal při závodech Grand Tours,“ zmínil König.