„Trasa byla krásná. Bylo to poprvé, co jsem v Česku závodil. Přítomnost na L’Etape Czech Republic mi umožnila cítit a zažít velkou českou vášeň pro cyklistiku. Byl jsem ohromen přízní, které se nám dostávalo,“ říkal Alberto Contador v cíli závodu.

Kopcovitá L’Etape Czech Republic 2024, jejímž spolupořadatelem bylo hlavní město Praha a Středočeský kraj, se jela na třech různých tratích, které se ze Strahova vydalo pokořit celkem 2816 cyklistů. Nejrychlejším mužem na Dlouhé trase byl Petr Fiala z týmu Intergray L27, který 130,6 kilometrů (1900 výškových metrů) prolétl za 3:23:52 hodiny průměrnou rychlostí 38 kilometrů v hodině.

„Bylo úžasné závodit v takové atmosféře. A když si vezmu, že mě během úvodních kilometrů v kopci povzbuzoval Alberto Contador, idol mých cyklistických začátků, odvážím si jeden z největších zážitků,“ zářil nadšením vítěz Dlouhé trasy.

Contador: Zajištění závodu? Skvělé

Contador ji projel v pohodovém tempu, kdy v úvodu odstartoval na čele závodu, ale postupně se propadal a po trase zastavil na dvou fanpointech, aby potkal co největší množství amatérských cyklistů a fanoušků.

„Užil jsem si L’Etape Czech Republic naplno. Myslím, že celá událost je velmi kvalitně zorganizována. Péče, která je závodu věnována, dělá celý event výjimečným. Je patrná podpora velkého partnera, který sponzoruje i Tour de France. Musím organizátorům poblahopřát. Zatáčky byly skvěle značené, doprava zastavená. Cítil jsem se vážně bezpečně,“ vyzdvihl Contador zajištění závodu, který se jede po stoprocentně uzavřených trasách.

close Ze 4. ročníku závodu amatérů na silničních kolech L´Etape Czech Republic by Tour de France. info Zdroj: Deník/Radek Cihla zoom_in

„Byl jsem překvapený, že lidé fandili po celé trase. Povzbuzovali první závodníky na čele, ale i poslední na konci pelotonu. Opravdu neuvěřitelné. Závod úplně snadný totiž nebyl. Ale podpora, které se nám dostalo, náročnost trasy zcela trumfla,“ rozplýval se Alberto Contador.

V pelotonu byla i trojnásobná olympijská šampionka v rychlobruslení a ambasadorka L’Etape Czech Republic Martina Sáblíková.

„Vystartovala jsem z chvostu pelotonu a naplno jsem jela jenom měřené segmenty. A byla to paráda. Je zcela jasné, jak se závod mění. První ročník byl hodně hektický, v pelotonu panovala nervozita. Letos bylo cítit, že už závodníci nabrali zkušenosti. A když si připočtu neuvěřitelné fanoušky, je to prostě paráda. Nedovolí člověku vydechnout a dodávají obrovskou porci energie,“ vyzdvihovala atmosféru kolem trasy.

Chvíli si užila i jízdu s Contadorem. „Jede jak dynamit, to není možný. Vidíte, jak se na kole pohybuje, jak je s ním sžitý. Bylo skvělý ho sledovat,“ rozplývala se.

Obrovský zájem cyklistů

„Těší nás obrovský zájem cyklistů, což potvrzují téměř tři tisíce startujících. Máme pevné místo v kalendáři a význam L’Etape Czech Republic jednoznačně roste. Jedinečný zážitek představuje závod pro cyklisty i fanoušky, kteří jsou duší eventu pod hlavičkou Tour de France,“ komentoval Kopcovitou etapu Czech Republic by Tour de France šéf organizačního týmu Přemysl Novák.

Kopcovitá etapa byla prvním z letošních závodů L'Etape Czech Republic by Tour de France. V Prachaticích se 17. srpna pojede Horská etapa dlouhá 101 kilometrů s převýšením přesahujícím 2100 výškových metrů.