Čtyřnásobný mistr světa Ondra udělal ve finále důležitý krok k dobrému výsledku v úvodním boulderingu. Jako jediný z osmi finalistů vyřešil dva ze čtyř problémů a s 64 body se ujal vedení. S výkony v boulderingu byl Ondra v Šanghaji spokojený. "Vlastně ve všech kolech. Zvláště v tom finálovém jsem dokázal prodat všechno, na čem jsme pracovali. Myslím si, že je tam znát posun," uvedl.

Druhá disciplína olympijské kombinace lezení na obtížnost jednatřicetiletému brněnskému rodákovi tolik nevyšla. Získal pátý nejvyšší počet bodů a klesl celkově na třetí pozici za Korejce I To-hjona a olympijského vítěze Alberta Ginése ze Španělska, kteří vylezli až na vrchol.

Český lezec Adam Ondra.
Kvalifikace na olympiádu? Beru to velmi zodpovědně, říká Ondra měsíc před závody

Obtížnost, která bývá jeho silnější stránkou, ho vůbec v Šanghaji trápila. "Co se týče lezení na obtížnost, tam určitě spokojený nejsem. Je to výborná zkušenost a máme ještě do olympijských her na čem pracovat," poznamenal.

Byl nervózní

Celkové třetí místo ho potěšilo. "Beru to jako výborný výsledek. Jsem s ním spokojený a je to určitě dobrá pozice k druhému závodu, kde už můžu být více v klidu," pochvaloval si.

První závod olympijské kvalifikace vnímal zejména v kvalifikaci a semifinále jako velmi nervózní. "Cítil jsem to na sobě a viděl jsem to i na ostatních, protože šlo určitě o všechno nebo minimálně o hodně. Ve finále jsem na sobě cítil daleko větší pohodu a úlevu," dodal Ondra.

Adam Ondra v semifinále Světového poháru v boulderingu v Praze na Letné.
Zaplněná Letná dohnala Ondru ke stříbru. Splnil se mi sen, zářil český lezec

Zbylí tři čeští účastníci šanghajské olympijské kvalifikace Michaela Smetanová, Eliška Adamovská a Martin Stráník nepostoupili do sobotního semifinále.

Ondra šanci vybojovat olympijskou účast nevyužil loni z mistrovství světa, ani z evropské olympijské kvalifikace. Při olympijské premiéře lezení v Tokiu v roce 2021 obsadil šesté místo v tehdejší trojkombinaci s rychlostí, v níž se bude v Paříži soutěžit zvlášť.