Z osmi zápasů hraných současně od 17:15 se tak pozornost soustředí především na stadiony Sparty, Mladé Boleslavi a Českých Budějovic. Na jihu Čech se bude navíc loučit s kariérou Karel Poborský, rekordman v počtu reprezentačních startů.

Sparta může slavit, i když prohraje

Na Letné se chystají na mistrovské oslavy, vždyť k titulu stačí sparťanům skutečně jen malý krůček. Korunovace se po utkání dočkají před vyprodanou Toyota Arenou v případě své výhry, ale pro pohár si půjdou i v případě, že získají stejně bodů jako druhý Liberec, tedy za určitých okolností i po porážce.

Sparta se nese na vlnách vítězné euforie posledních týdnů, kterou ještě umocnil čtvrteční zisk Poháru ČMFS. Trenér Michal Bílek zatrhl oslavy, vize prvního double po 18 letech je příliš silná. I proto prý jeho týmu nebudou chybět v ligovém finiši síly. "V posledním týdnu už především odpočíváme, díky posledním úspěchům jsou hráči v dobré pohodě," řekl kouč, který může napodobit bývalé spoluhráče Ivana Haška a Jozefa Chovance, kteří se radovali ve Spartě z titulů jak v roli hráče, tak i trenéra.

Bílek však má problémy se složením týmu. Kvůli trestu mu budou chybět kapitán Řepka a záložník Hušek, na marodce jsou další fotbalisté, nejistý je start Matušoviče, Koláře a také Horvátha, který byl klíčovou postavou mužstva v závěru jara. I proto se do základní ligové sestavy asi vrátí stoper Drobný a záložník Šimák.

Zápas bude vyprodán, několik set vstupenek ale bude možné získat v 16:15 ještě u jednotlivých pokladen, pokud nebudou vyzvednuty rezervace. "Zaznamenali jsme na Letné překupníky, kteří prodávali vstupenky již na zápas s Libercem. Na Most se už nyní prodávají vstupenky na černém trhu i za 500 korun, a tak bude případný pohyb překupníků monitorován," varoval letenský mluvčí Lukáš Přibyl.

Klub i fanoušci chystají vedle mistrovských oslav i důstojné rozloučení s brankářem Jaromírem Blažkem, který klub opouští po sedmi letech, během nich oblékl sparťanský dres ve 280 zápasech. Od léta se stane posilou Norimberku.

Most naposledy překazil mistrovské naděje Mladé Boleslavi, nyní by rád zkomplikoval situaci Spartě. Musel by se ale hodně činit, vždyť na soupeřově hřišti nedokázal vyhrát od loňského března. "Očekávám, že hráči podají výkon na hranici svých možností. Chceme navázat na to, co jsme proti silným soupeřům praktikovali v posledních kolech," připomněl kouč Zdeněk Ščasný sérii šesti zápasů bez porážky, z nichž ale bylo pět remíz. Sám může mít na Spartu pifku: před osmi lety se s ní nerozešel v dobrém.

Na Letné bude připraven originál mistrovské trofeje, kopii ale přivezou svazoví činitelé také do Mladé Boleslavi, kde ji může převzít hostující Liberec, pokud v pondělí získá více bodů než Sparta. Jenže i Středočechům jde o hodně, mají stále šanci přes druhé místo proklouznout do předkola Ligy mistrů.

Mladá Boleslav chce do předkola Ligy Mistrů

Mladá Boleslav má za sebou sérii devíti ligových zápasů bez prohry, ale přála si boj o titul, a ten už ztratila. Motivace hrát podruhé za sebou o Ligu mistrů je prý ale obrovská a nervozita udělá své. "Neřekl bych, že v týmu stoupá napětí a nervozita, i když každý ví, že půjde vlastně o všechno. Ale my jsme zvyklí hrát pod tlakem už dlouho, takže by nás důležitost toho zápasu neměla rozhodit," uvedl trenér Dušan Uhrin.

V paměti je nervydrásající loňský duel z posledního kola v Liberci, kde Středočeši vyhráli. A hosté slibují odvetu se vším všudy, navíc se v zákulisí mluví o možnosti, že si trenéři na podzim své role vymění. Jenže v Mladé Boleslavi se Slovanu daří a potřeboval by zde vyhrát i svůj třetí zápas.

"Jde o moc. V tom zápase se dá hodně získat i hodně ztratit, ale my nechceme nijak taktizovat, i když variant na konečné umístění existuje hodně. Jedeme s čistým úmyslem hrát na vítězství, protože máme stále šanci na titul. A pokud žije, chceme se o ni prát," uvedl trenér Vítězslav Lavička, který už možná bude moci nasadit talentovaného útočníka Jana Blažka. Ten se zotavuje z poranění stehenního svalu a v sobotu poprvé trénoval s mužstvem.

České Budějovice ještě zažívají zklamání z nedotažení pohárové cesty, ale proti Slavii se chtějí vytáhnout. Loučí se totiž klubová legenda Poborský a spoluhráči by mu na rozloučenou chtěli darovat vítězství. Tím by ale spálili naděje hostů, kteří v případě výhry a současného vítězství Mladé Boleslavi poskočí na druhé místo.

Jihočeši v minulých kolech šetřili síly na pohár a pětkrát za sebou nezískali ani bod. Teď se však loučí Poborský a fanoušci očekávají od hráčů podobné představení jako proti Spartě. "Když jsem koukal na podzim na rozlosování, bál jsem se, aby se právě v tomto zápase nehrálo o titul a pro nás o sestup. Naštěstí to neplatí, ale utkání náboj mít bude, navíc si kluci dobře pamatují, jak nám na podzim ukřivdili," připomněl František Cipro neuznaný gól. Sám zažil ve Slavii svá nejlepší trenérská léta, Poborský právě ze sešívaného dresu vyrazil do světa.

Slávisté mohou pokažené jaro ještě nečekaně vylepšit, a tak jedou na Střelecký ostrov pro vítězství. "Chceme hrát evropské poháry," připomněl trenér Karel Jarolím, že ani nic jiného jeho týmu nezbývá. Na koho si dát největší pozor? "Je tam Táborský, Poborský či Volešák. Musíme se soustředit především na náš výkon," prohlásil Jarolím.

Zbývajících pět utkání budou tentokrát bokem pozornosti, přestože řada týmů má ještě o co hrát. Brno v Příbrami a také Ostrava v Teplicích o solidní prémie od sponzorů za umístění, Příbram a Slovácko se zase hodlají důstojně rozloučit s první ligou a naznačit, že by se za rok rády vrátily.

V řadě případů mohou být zápasy posledního kola také loučením s trenéry. Dá se proto očekávat, že po zápase někteří z nich oficiálně ohlásí odchod, jak to už učinil Miroslav Koubek. Z lavičky povede kladenské mužstvo naposledy. "Necítím žádnou nostalgii. Tohle mužstvo jsem vedl pět roků a dostal ho z divize do první ligy, kterou se nám podařilo zachránit. Mohu se za tímhle obdobím s klidem ohlédnout," řekl Koubek.