Svou druhou jízdu na laguně Rodriga de Freitase ale Fuksa zvládl na jedničku a ve finále doplnil mimo jiné obhájce zlata z Londýna a úřadujícího mistra světa Sebastiana Brendela z Německa, který si postup zajistil už v rozjížďce.

"Na ten start jsem se hrozně těšil. Ani jsem nebyl nervózní. Jsem strašně v pohodě. Ale snad přijde větší nervozita před finále, protože pak je lepší soustředění na závod. Za první olympijské finále v životě jsem rád," řekl Fuksa po semifinále.

Třiadvacetiletý stříbrný medailista z loňského světového šampionátu v Miláně mohl při své premiérové účasti na olympijských hrách ušetřit síly, jenže ve své rozjížďce skončil i kvůli technickým problémům až druhý, když na Isaquiase Queiroze dos Santose ztrácel už od začátku a nakonec za Brazilcem zaostal o 1, 877 sekundy.

Na přední noze má smirkový papír, který se mu po 250 metrech utrhl. "A smekla se mi noha. Bylo to nepříjemné, nemohl jsem si jet to svoje a lehce jsem se trápil. Ale rozhodně se nevymlouvám, " řekl.

Dostál měl černé myšlenky

Do finále prošel i stejně starý kajakář Dostál. Poté, co vyhrál svou rozjížďku, dojel v semifinále čtvrtý a uhájil tak poslední postupové místo.

Myšlenky, že by o finále mohl přijít, se mu ale do hlavy vkradly. „Dost to bolelo a kolem 250. metru jsem si říkal: Ty bláho, to je asi… Fakt jsem měl dost trudné myšlenky," přiznal člen bronzového čtyřkajaku z olympiády v Londýně a mistr světa z kilometru v roce 2014. "Čtvrté místo není ostuda, třeba budu mít o to lepší dráhu ve finále."