Trpělivost byla podle kouče Wagnera spolu s fyzičkou, technikou a taktikou klíčovou věcí, které musel velezkušenou Ludwigovou a poměrně mladou Walkenhorstovou naučit. "Na začátku vtrhly na kurt a hned chtěly všechno zbořit, rozcupovat, zničit," vzpomínal Wagner.

Ve středu v noci na nejslavnější pláži v Riu nedopřály euforii domácí Brazílii, ale hrstce německých fanoušků v dvanáctitisícovém hledišti. Úřadující mistryně světa Agathu a Barbaru porazily 21:18, 21:14. Po vítězství ve skupině neztratily v play off ani set, v Riu vyhrály všech sedm zápasů.

"O co větší tlak na nás byl, o to líp jsme hrály," radovala se pětadvacetiletá Walkenhorstová. Kariéru přitom musela předloni v létě skoro na rok přerušit kvůli mononukleóze, ale skvělá polařka Ludwigová si na svou blokařku počkala. "To nás ještě více posílilo," vzpomínala vyšší z německé dvojice na dlouhou zdravotní pauzu.

Společně letos před olympiádou vyhrály čtyři turnaje Světového okruhu a také titul mistryň Evropy. Ludwigovou na hrách v Londýně 2012 inspirovala zlatá cesta Juliuse Brinka a Jonase Reckermanna. Když přestali hrát, najaly s Walkenhorstovou jejich kouče a celkově rozšířily realizační tým včetně sportovní psycholožky.

I sám Brink jim předpovídá růžovou budoucnost. "Můžou teď vládnout beachvolejbalu několik let. Z jejich hry se bude spousta týmů učit a budou je kopírovat. Ukázaly, jak ho hrát. Ostatní se pokusí hrát stejně, protože ve většině elementů jsou teď nejlepší," tvrdil Brink. S Reckermannem v Londýně vybojovali olympijské zlato jako první Evropané, teď se totéž povedlo jejich krajankám.